II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

Wymiana z partnerską szkołą Gimnazjum im. Goerdelera w Paderborn

W dniach 6-13 września 2018 r. gościliśmy w II LO  grupę uczniów z partnerskiej szkoły Gimnazjum im. Goerdelera w Paderborn pod opieką nauczycieli. Tradycyjnie goście zostali powitani przez pana dyrektora Mariusza Zamirskiego  i  oddani pod opiekę polskim rodzinom. Celem wymiany było, aby niemiecka młodzież poznała  realia codziennego życia w Polsce, aby zwiedziła miasto i okolice, zapoznała się z polskimi zwyczajami, kulturą i historią. Spotkanie było okazją do nawiązania przyjaźni, komunikacji językowej oraz miłego spędzenia czasu.

W ciągu tego tygodnia wydarzyło się bardzo wiele: zwiedziliśmy m. in. Pracownię Ludwisarską Jana Felczyńskiego, forty Twierdzy Przemyśl, Kopiec Tatarski oraz Arboretum w Bolestraszycach. Podczas gry miejskiej mieliśmy możliwość pokazania uczniom z Paderborn najciekawszych zakątków starego miasta. Ważnym punktem programu była również wizyta u Wiceprezydenta Miasta Przemyśla pana Grzegorza Haydera. Młodzież niemiecka poznała także okolice Przemyśla. Całodniowa wycieczka do Krosna dostarczyła wszystkim miłych wrażeń. Młodzieży z Niemiec najbardziej podobały się warsztaty w hucie szkła. Uczniowie z Paderborn wzięli udział w naszych zajęciach lekcyjnych. Sporym zainteresowaniem cieszyło się wspólne lepienie pierogów. Samodzielnie przygotowane pierogi smakowały wszystkim wybornie podczas wspólnej degustacji. Jeszcze pyszniejsze były gofry z Nutellą!

W weekend zaplanowane były indywidualne aktywności w rodzinach. Wielu z nas uczestniczyło w  Przemyskim  Święcie Ulic Kazimierzowskiej i Franciszkańskiej. Rodziny zorganizowały dla swoich gości rozmaite wycieczki. Tygodniowy pobyt uczniów z Niemiec zakończył się wspólnym wieczorem podsumowującym odwiedziny. Nasza szkoła otrzymała niecodzienny prezent symbolizujący długoletnią współpracę polsko-niemiecką.

Wymiana jest okazją do poznania nowych osób, nawiązania z nimi przyjaźni, które trwają jeszcze długo po jej zakończeniu. Pozwala także poćwiczyć język (zarówno niemiecki jaki i angielski) oraz dowiedzieć się jak wygląda codzienne życie w obu krajach. Z pewnością nasi goście zapamiętają ten wyjazd na długo. Wymiana naszej szkoły z Gimnazjum im. Goerdelera w Paderborn jest każdego roku wspierana finansowo przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie, za co przy tej okazji bardzo dziękujemy.

 

Anna Pilip, klasa 2b

(fot. zdjęcia: Agata Czereba, strona www.um.przemysl.pl oraz archiwum wymiany)