II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

Dyplomy językowe DSD II rozdane!

W dniu 31.05.2017r odbyło się uroczyste rozdanie niemieckich dyplomów językowych DSD II naszym tegorocznym absolwentom. Dyplomy wręczyła p. Sabine-Maya Schlattner- doradca metodyczny Centrali Szkolnictwa Zagranicznego w Niemczech, która pogratulowała wszystkim trzecioklasistom, którzy po ciężkiej trzyletniej nauce języka niemieckiego w liceum zdobyli swoje upragnione certyfikaty. Warto dodać, że dyplomy DSD II potwierdzające znajomość języka niemieckiego na poziomie B2/C1 są przepustką na studia w krajach niemieckojęzycznych. Posiadanie tak wysokich umiejętności językowych  zwalnia także z  lektoratu  języka niemieckiego na polskich uczelniach.

Pani Sabine - Maya Schlattner podziękowała władzom naszego miasta za ogromne wsparcie programu DSD w Przemyślu i wyraziła nadzieję, iż program ten będzie nadal dobrze się rozwijał.

Podczas uroczystości wręczenia dyplomów DSD II wszystkich gości przywitał Dyrektor  II LO – p. Mariusz Zamirski, który serdecznie pogratulował wszystkim absolwentom, którzy otrzymali swoje dyplomy- pierwsze w historii naszej szkoły. Pan Dyrektor podziękował paniom Dorothei Burdzik oraz Sabine Mayi-Schlattner za udzielone nam wsparcie i opiekę nad projektem DSD w Przemyślu.

W uroczystości rozdania dyplomów DSD II wzięli także udział: p. Bernadeta Jasińska- Kierownik przemyskiego oddziału KO, Dyrektorzy gimnazjów DSD (Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 3, Gimnazjum nr 4 oraz Gimnazjum nr 5 w Przemyślu), Dyrektorzy szkół podstawowych, które od września 2017r rozpoczną  pracę z programem DSD, nauczyciele języka niemieckiego zaprzyjaźnionych gimnazjów DSD oraz rodzice naszych absolwentów.

Kasandra Gałajda, która zdała egzamin DSD II z najwyższym wynikiem w szkole, opowiedziała przed publicznością o korzyściach, jakie dał jej udział w programie i intensywna nauka języka niemieckiego.

Część artystyczną uświetnił  wspólny występ naszych licealistów z uczennicami Gimnazjum Morawa. Gimnazjalistki Agnieszka Bąk i Emilia Popławska z zaśpiewały na początek  w dwóch językach: polskim i niemieckim - Odę do radości przy akompaniamencie Gabrieli Wołoszyn (1e)- flet  i Iwony Mazurek (Gimnazjum Morawa)- instrumenty klawiszowe. W kolejnej części uroczystości laureatki Regionalnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Niemieckojęzycznej „Na początku była poezja” przedstawiły przygotowane przez siebie wiersze. Wystąpiły Marta Piwko (1b), Julia Burdziak i Julia Bilińska z Gimnazjum Morawa. Na koniec uczennice grupy 2DSD przy akompaniamencie swojego kolegi Patryka Jurijkowa zaśpiewały piosenkę „Fliegen” niemieckiego rapera Chefketa.

Uroczystość zakończyły Agnieszka Bąk i Emilia Popławska piosenką „Schwesterherz” niemieckiej grupy Klima, a towarzyszyli im Gabriela Wołoszyn na instrumentach klawiszowych oraz Patryk Jurijków na gitarze.

 

Konferansjerkami  podczas całej uroczystości były uczennice 2DSD  - Anna Kołcz (2d) i Natalia Kaczmarek (2d).

Serdeczne podziękowania dla rodziców naszych absolwentów, którzy przygotowali mały bufet dla wszystkich zaproszonych na tę uroczystość.

Załącznik video: