II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

Dzień Języka Angielskiego

Dzień Języka Angielskiego w II LO!

Miło nam poinformować, że 31 października 2018 zorganizowaliśmy w naszej szkole Dzień Języka Angielskiego. Działo się naprawdę dużo, a zaangażowanie młodzieży było godne podziwu! Dużo wcześniej, w ramach przygotowań do wydarzenia przeprowadziliśmy konkurs na plakat najlepiej promujący Dzień Języka Angielskiego. Chętni uczniowie przygotowali swe prace na lekcjach informatyki pod opieką pani Małgorzaty Soboń. Wybór zwycięzców nie był łatwy. Nagrodziliśmy:

  • ANNĘ LACH - I miejsce
  •  ANNĘ CZOCHARĘ i JAKUBA PIEJKO - II miejsce
  • WERONIKĘ JAJUGĘ i KONRADA WIDAJA - III miejsce
  • Wyróżnienia otrzymali: OLIWIA BRONICKA,  MONIKA KUMIĘGA,  MARTYNA BROŻYNIAK,  KAMIL PARADOWSKI  i  PAWEŁ WOJDYLAK.

Dzień Języka Angielskiego rozpoczęliśmy o godz. 9.00  konkursem Master of  Grammar, w którym zwyciężyły:

  • I miejsce MELANIA HUSAR  kl.1f
  • II miejsce AGNIESZKA SZYMASZEK   kl.1b
  • III miejsce BLANKA BIAŁOWĄS   kl.3d

 Następnie 2-osobowe drużyny spróbowały  swych sił w quizie językowo-kulturowym (kahoot). Pomimo niewielkich usterek technicznych (niezależnych od organizatorów), emocji nie brakowało.  Oto zwycięzcy:

  • I miejsce KAROLINA BASISTA i WERONIKA WAŃCZOWSKA   kl.2e
  • II miejsce  EMILIA PAJDA i IZABELA REPICH   kl.1e
  • III miejsce  NATALIA BLAT i ALEKSANDRA GŁOWACZ   kl.2e

Wydarzenie uświetniły wykłady dr Anny Ciechanowskiej oraz dr  Roberta Oliwy, którzy przyjechali do nas z grupą studentów II roku anglistyki PWSTE w Jarosławiu. Zajęcia miały formę warsztatową, co dało naszej młodzieży możliwość aktywnego w nie zaangażowania.  Warsztat nr 1, prowadzony  przez  panią  dr Annę  Ciechanowską miał tytuł:  So much to learn, so little time… On what peanuts, chocolate, music and fonts have in common.  Warsztat nr 2, wspólnie poprowadzony przez pana dr Roberta Oliwę i studentów II roku filologii angielskiej był zatytułowany:  Don’t listen to statistics!  The most important UK’s export product.

Tego dnia odbyły się  również  lekcje w języku angielskim przygotowane przez nauczycieli innych przedmiotów w naszej szkole. Uczniowie klas biologiczno-chemicznych oraz medyczno-przyrodniczych uczestniczyli w zajęciach biologii w języku angielskim prowadzonych przez panią Annę Krawczyk. Celem lekcji było poznanie i przyswojenie terminologii biologicznej stosowanej w medycynie do opisywania części układu pokarmowego w języku angielskim. Następnie młodzież omawiała budowę anatomiczną układu pokarmowego oraz funkcje poszczególnych części układu pokarmowego w procesie trawienia.

Dzień Języka Angielskiego nie przeszedł bez echa także na lekcjach języka polskiego. Pani Monika Maciewicz przygotowała dla uczniów quiz, którego głównym celem była popularyzacja literatury angielskiej i amerykańskiej. Uczniowie losowali kartki z tytułami i autorami znanych dzieł, po czym musieli na nie naprowadzić pozostałe grupy poprzez omawianie danych tekstów lub stosowanie synonimów czy antonimów. Innym znów zadaniem było prezentowanie tytułów utworów poprzez pantomimę. W ten sposób uczniowie konkurowali ze sobą w znajomości literatury anglojęzycznej, dobrze się przy tym bawiąc. Pani Bożena Bobrowicz w  klasach: III f i Id zrealizowała  temat: Problemy świata i pojedynczego człowieka, uniwersalny i ponadczasowy charakter tekstu Boba Dylana "Blowing in the Wind". Na lekcji uczniowie przedstawili sylwetkę Noblisty, dokonali tłumaczenia i interpretacji tekstu piosenki, a także porównali utwór Boba Dylana z jego parafrazą w wykonaniu Maryli Rodowicz. 

Nie tylko poloniści włączyli się aktywnie w nasze szkolne wydarzenie. Pan Artur Bobrowicz poprowadził kilka lekcji historii w języku angielskim: w klasie 3b - The history of American folk music;  w klasie 2b -  Alexander the Great – the man, the conqueror and the warrior; w klasie 1b – The world after World War I – discussion in English oraz lekcję wychowawczą w klasie 3b  na temat: My future. Nauczyciel wychowania fizycznego, pan Aleksander Partyński, na swoich lekcjach  w ten dzień zorganizował  zajęcia fitness z elementami crossfitu, które zostały przeprowadzone po angielsku.  Uczniowie otrzymali materiały w postaci najważniejszych słów z angielskiego nazewnictwa używanego na zajęciach. W pracowni podstaw przedsiębiorczości wszystkie lekcje w tym dniu odbyły się w języku angielskim. Prowsadził je pan Rafał Paśko. Uczniowie klas pierwszych pracowali w grupach nad konstrukcją budżetu domowego, a uczniowie klas medialnych (1b i 3b) tworzyli reklamy radiowe. Każda grupa zaprezentowała w scence swoją reklamę, a powstałe w ramach lekcji budżety domowe zawierały sporo nowo poznanych słówek. Lekcje były wspaniałą okazją do wspólnego ćwiczenia słownictwa oraz komunikacji w języku angielskim.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja Kaji Figlarskiej, uczennicy klasy 3b, zatytułowana „My American Dream”, podczas której opowiedziała uczniom klas pierwszych o swoich doświadczeniach z rocznego pobytu i uczęszczania do szkoły średniej w Stanach Zjednoczonych w ramach programu FLEX. Ponadto, wielu uczniów uczestniczyło w tym dniu w projekcji filmów w wersji anglojęzycznej, a w holu na pierwszym piętrze odbył się  kiermasz specjałów przygotowanych przez naszych uczniów. Krzepiąc swe ciało i duszę można było posłuchać utworów muzycznych  w języku angielskim w wykonaniu naszej młodzieży. 

Zaangażowanie  społeczności szkolnej przeszło nasze oczekiwania, oprócz nauczycieli anglistów,  którzy zorganizowali Dzień Języka Angielskiego,  również inni nauczyciele i młodzież wzięli w nim udział oraz chętnie włączyli się w przygotowanie tego wydarzenia. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

See you next time! 

Nauczyciele Języka Angielskiego