II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

Erasmus+ - Kurs językowy w Cambridge

W ramach mobilności przewidzianej w projekcie Erasmus+ w dniach 23.07.2018-3.08.2018 nauczycielki II LO Bożena Bobrowicz, Aleksandra Dombrowska oraz Katarzyna Safianik uczestniczyły w General English Course w szkole Language Studies International w Cambridge. Na podstawie diagnozującego testu szkoła dobrała odpowiedni poziom kursu zakończonego otrzymaniem certyfikatów Level B1 i B2. Wakacyjne kursy językowe przyciągnęły do Cambridge ludzi z całego świata, więc była to okazja do zetknięcia się z wielokulturowością, szeroko rozumianą odmiennością oraz obecną w kulturze angielskiej tolerancją. Nawiązane tam znajomości będą z pewnością podtrzymywane.

Oprócz nauki angielskiego uczestniczki kursu zwiedziły Cambridge, Londyn, a w tych miastach ważne muzea, zabytki i miejsca związane z kulturą.

Muzea Centre for Computing History w Cambridge oraz Bletchley Park niedaleko Londynu były niezwykła atrakcją dla uczestniczącej w kursie nauczycielki informatyki. Pierwsze, w niezwykle ciekawy sosób, przedstawia historię informatyki i komputera. Zawiera wiele eksponatów w większości sprawnych. Prowadzi różnorodne zajęcia dla młodzieży oraz eventy. 

Bletchley Park to siedziba brytyjskich kryptologów, którzy w latach 1939-1946 zajmowali się odczytywaniem korespondencji wojsk niemieckich zaszyfrowanej maszyną Enigma. Powszechnie uważa się, że prace kryptologów skróciły II wojnę światową o kilka lat. Muzeum prezentuje życie i osiągnięcia Alana Turinga, uważanego za jednego z twórców informatyki, a także ojca sztucznej inteligencji.  W Bletchley Park znajduje się tablica poświęcona polskim matematykom (Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski) upamiętniająca ich osiągnięcia w dziedzinie kryptologii wykorzystane później przez Brytyjczyków.