II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

Kurs językowo-metodyczny w Wiedniu

W dniach 30.09 -11.10.2019 nauczycielka języka niemieckiego p. Ewa Zabawska wzięła udział w kursie językowo-metodycznym, który odbył się w Wiedniu w ramach projektu Erasmus+ „Mobilność kadry edukacji szkolnej”. Organizatorem kursu była ciesząca się uznaniem i wieloletnią tradycją szkoła językowa ActiLingua Academy.

Program kursu obejmował materiał kulturalny, krajoznawczy, językoznawczy oraz metodyczny w teorii i w praktyce. Zajęcia językowe były uzupełniane treściami realioznawczymi o Austrii, jej historii i geografii, kultury, zwyczajów i obyczajów mieszkańców tego kraju a także różnic semantycznych pomiędzy językiem niemieckim używanym na terenie Niemiec i tym na terenie Austrii. Podczas zajęć typowo metodycznych można było poznać nowoczesne metody nauczania z wykorzystaniem multimediów, filmów, czasopism, gier językowych a także atrakcyjne metody nauczania gramatyki i słownictwa.

Organizatorzy zadbali nie tylko o świetną organizację samych zajęć, ale także o program popołudniowy, który pokazał nam Wiedeń, jakiego nie widzieli wszyscy.

Wiedeń jako miasto sztuki, kultury i numer jeden pod względem jakości życia na całym świecie, miasto, które oferuje wyjątkowe połączenie bogatej historii i nowoczesności w sercu Europy.  Zwiedzanie Wiednia z przewodnikiem, wykład na temat historii Katedry Św. Szczepana, spacer śladami księżniczki Sissi, wycieczka śladami Jugendstil czyli odmiany secesji w architekturze i sztuce, nauka walca wiedeńskiego, udział w wykładzie o Mozarcie, zwiedzanie wiedeńskich muzeów i galerii sztuki, wizyta w Wiedeńskiej Operze czy okazja do świętowania Oktoberfest na Wiener Wiesn to tylko niektóre z popołudniowych atrakcji kursu. Główną atrakcją weekendu była wycieczka do miasta Mozarta – Salzburga. Wiedeń dał się poznać jako miasto, w którym żyje się wygodnie. Studiuje tutaj wielu młodych ludzi z całego świata i mimo kulturowych różnic wszyscy zgodnie twierdzą, że Wiedeń to bezpieczne miasto.

Kurs był doskonałą okazją do podsumowania warsztatu pracy, stosowanych metod i skonfrontowania ich z metodami stosowanymi przez innych nauczycieli. Nauka w międzynarodowej grupie, składającej się z nauczycieli z Polski, Szwecji, Słowacji, Węgier i Czech była również okazją do ciekawych rozmów, wymiany doświadczeń a także nawiązania kontaktów.