II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

Laureatki II miejsca Olimpiady Wiedzy o Rodzinie prezentują się w Rzeszowie

22 marca o godz. 11.00 w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie odbyło się podsumowanie etapu wojewódzkiego Olimpiady Wiedzy o Rodzinie. Zespół II LO w składzie: Zuzanna Bacza i Agnieszka Bąk z klasy 1 e zajął II miejsce na etapie wojewódzkim. Do półfinału zakwalifikowano tylko 4 zespoły na 113 z całego Podkarpacia.

 

Podsumowanie, które rozpoczęła wojewoda podkarpacki EwaLeniart, miało formę konferencji "Rodzina pierwszą szkołą życia". Konferencję organizował rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Rafał Czupryk,  Pełnomocnik Wojewody Podkarpackiego do spraw Rodzin. Termin konferencji wybrany został nieprzypadkowo, 24 marca 1944 roku zginęła bowiem ośmioosobowa rodzina Ulmów z Markowej, ukrywająca w czasie II wojny światowej kilku Żydów.

 

Spotkanie rozpoczęło się multimedialną prelekcją historyczną przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej - „Rodzina Ulmów – Samarytanie z Markowej”. Następnie trzy zespoły, w tym także zespół II LO, przedstawiły własne prezentacje o rodzinie. Po przerwie, w trakcie której można było obejrzeć wystawę zdjęć Ulmów, licznie zgromadzeni uczniowie podkarpackich szkół wysłuchali wykładu o Rodzinach Sprawiedliwych z Podkarpacia, a na koniec konferencji koncertu chóru „Młody Duch i Przyjaciele”.

 

Laureatki II miejsca oraz opiekun zespołu, pani Małgorzata Wilgucka, otrzymały dyplomy i drobne upominki.