II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

Młodzież z Izraela po raz siódmy w odwiedziła II LO

Już po raz siódmy grupa młodzieży z Izraela, uczniów technikum Ort Gevatayim nieopodal Tel Awiwu, wraz z opiekunami (łącznie 120 osób) odwiedziła 16 listopadanasze liceum.  Goście przyjechali ogodzinie 10. Zostali powitani przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego oraz Panią Wicedyrektor Agatę Trzpis ,a także licznie zgromadzoną grupę młodzieży z naszej szkoły. Wizyta zaczęła się od krótkiego przywitania przez dyrektorów obu szkół, po czym nastąpiła część artystyczna. Uczniowie naszego Liceum przygotowali nostalgiczną, emocjonalną piosenkę  w języku hebrajskim „Jerozolima miasto ze złota”. Zaskoczyła ona i wyraźnie wzruszyła Gości, którzy zgotowali Julii Korczyńskiej owację na stojąco. Potem wykonano jeszcze dwa covery w języku angielskim (Ewelina Chomeniuk). Następnym punktem programu były wspólne tańce: „Hava Nagila” rozpoczęty przez młodzież polską; młodzi Izraelczycy przyłączyli się w jego trakcie. Po czym Polonez we wspólnym,polsko-izraelskim, wykonaniu.

W następującym po tym meczu piłki nożnej po zaciętym walce zwyciężyli Goście. Po krótkim zwiedzeniu szkoły oraz wymianie przygotowanych prezentów uczniowie zostali przewiezieni autokarami na cmentarz żydowski przy ulicy Słowackiego. Dołączył wtedy Pan Dyrektor Mariusz Zamirski. Ceremonia upamiętniająca ofiary Holokaustu została przygotowana wspólnie przez młodzież obu szkół.

Kolejnym punktem wizyty było wspólne zwiedzanie miasta; w rolę przewodników wcieliła się młodzież polska, która w języku angielskim opowiadała o najważniejszych zabytkach Przemyśla, w szczególności zwracając uwagę na wielowiekową obecność Żydów w mieście. Między innymi pokazano młodym Izraelczykom: synagogę przy ulicy Słowackiego, dawne „żydowskie miasto”, teren dawnego getta, zabytkowe kamieniczki na rynku, katedrę, wzgórze zamkowe i inne.

We wczesnych godzinach popołudniowych mieszane grupy polsko – izraelskie wyruszyły na poszukiwanie posiłku. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się pierogi i inne dania polskiej kuchni regionalnej. Około godziny 15 grupa z Izraela została odprowadzona do oczekujących na nich autokarów, którymi wyruszyli oni do Krakowa, będącego następnym punktem ich kilkudniowej wizyty w Polsce.