II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

Nike dla Krzyśka Gudzelaka

7 czerwca w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie odbyło się podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu na Biografię Ucznia – Wzoru Godnego Naśladowania, organizowanego przez Katedrę Dydaktyki i Edukacji Szkolnej w Instytucie Pedagogiki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, pod kierunkiem profesor Krystyny Chałas. Uczestnikami konkursu byli nauczyciele, a bohaterami uczniowie.Bohaterem jednej z nagrodzonych biografii jest absolwent II LO, Krzysztof Gudzelak.

„Każdy powinien swój pług zaprząc do jakiejś gwiazdy” – tymi niezwykle wymownymi słowami pani profesor Marii Grzegorzewskiej rozpoczęła się w siedzibie Senatu uroczystość wręczenia nagród.

Patronat nad zdarzeniem objęła senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu. Adresowany był do nauczycieli, których zadanie polegało na opisaniu sylwetek uczniów, postawą i zaangażowaniem, dających przykład „zagospodarowywania swojego młodzieńczego życia budowaniem różnorodnego dobra”.Po wystąpieniach zaproszonych gości przyszedł wyczekiwany moment nagrodzenia nauczycieli – autorów biografii oraz uczniów uznanych za wzory osobowe godne naśladowania. Do rozpatrzenia komisja konkursowa zakwalifikowała 187 prac, ale tylko 18 zostało nagrodzonych. Autorką pracy o naszym absolwencie jest pani Małgorzata Wilgucka.

Uczeń II LO został doceniony jako człowiek, który działa wielostronnie. Potwierdzeniem uzyskania przez Krzysztofa Gudzelaka cennego tytułu była statuetka ze zwycięską Nike. Po odebraniu nagród przez nauczycieli i uczniów nastąpił bardzo wzruszający moment – uczniowie podeszli do swoich nauczycieli i rodziców z kwiatami wyrażającymi wdzięczność. Otrzymali także autorskie egzemplarze własnych biografii.

Profesor Krystyna Chałas stwierdziła: „Nie mam żadnych wątpliwości, że nauczyciele kierują się dobrem dziecka i właściwą hierarchią wartości, przesyłając te prace. Dziecko to skarb największy, a mieć takich synów i córki, jak laureaci konkursu, to ogromne szczęście” – powiedziała.  W tym momencie niejednemu z obecnych rodziców zakręciła się łza w oku.

 

Ideę konkursu niech podsumuje wiersz Dawny Markovej:

„Dzieci przychodzą na świat,

Każde z własną niepowtarzalną iskierką.

My, ich rodzice, nauczyciele, jesteśmy

Strażnikami tego ognia….

Niepowtarzalność, indywidualność

Młodych ludzi musi być

Szanowana i rozwijana”.

 

Materiał video na stronie:

https://www.senat.gov.pl/transmisje/podreczne-archiwum-ostatnich-transmisji/ - Podsumowanie konkursu na biografie uczniów - 7.06.2019 r.

 

 

Tagi: