II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę

W dniu 6 października 2018 r. odbyła się pielgrzymka maturzystów archidiecezji przemyskiej na Jasną Górę. Nasza szkoła również wzięła w niej udział. Wczesnym porankiem z Przemyśla wyruszyło 104 maturzystów II Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Morawskiego oraz wspaniała kadra opiekunów jakimi była dyrekcja: dyrektor Mariusz Zamirski oraz wicedyrektor Agata Trzpis oraz nauczyciele i wychowawcy: p. Justyna Tomaszek, p. Ewa Pilip, p. Jolanta Saj, p. Małgorzata Soboń, ks. Grzegorz Mucha oraz ks. Krzystof Żyła, aby pomodlić się o wstawiennictwo i pomoc przed Cudownym Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.

Podczas podróży śmiechom i śpiewom nie było końca. Gdy dojechaliśmy na miejsce, mieliśmy wystarczająco dużo czasu wolnego, aby obejrzeć klasztor na Jasnej Górze oraz (kto odczuwał potrzebę) skorzystać z sakramentu pokuty przed rozpoczęciem programu.

Nasza szkoła odgrywała niezwykle ważną rolę podczas pielgrzymki- naszym zadaniem było animowanie zawiązania wspólnoty z innymi szkołami archidiecezji przemyskiej uczestniczącymi w tym wydarzeniu. Chór grupy maturzystów z II LO pod opieką ks. Krzysztofa Żyły sprawdził się znakomicie i urozmaicił czas zadumy i modlitwy muzyką oraz śpiewem.

Po wspólnie wyśpiewanych pieśniach i wzmocnieniu więzi między maturzystami archidiecezji, przyszedł czas na chwilę refleksji podczas konferencji ks. Jacka Michno. Jego krótkie kazanie wprowadziło w zadumę wszystkie osoby znajdujące się w Bazylice i na pewno dało dużo do myślenia nie tylko młodym pielgrzymom.

Po wysłuchanej konferencji odbyła się Droga Krzyżowa animowana przez uczniów I i II Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku. Przejście przez Wały Jasnogórskie otaczające klasztor obyło się przy akompaniamencie śpiewów i refleksji wygłaszanych przez maturzystów z Sanoka, które miały na celu wzbudzenia głębokich myśli u innych uczestników i zastanowienia się nad sensem wypowiadanych słów.

Po krótkim, ale jakże pięknym obrzędzie przyszedł czas na Apel Jasnogórski, który odbył się w kaplicy przed Cudownym Obrazem. W tym czasie maturzyści i nauczyciele mogli poprosić Matkę Bożą o wstawiennictwo i łaski potrzebne na nadchodzący trudny okres dla uczniów klas maturalnych, a także duchowo przygotować się do Mszy Świętej.

Po apelu, również przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej odbyło się nabożeństwo różańcowe, przygotowane przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu. Nabożeństwo pod nazwą „Różaniec to skarb, który trzeba na nowo odkryć” było momentem zadumy, gdzie każdy mógł wyprosić potrzebną pomoc od Matki Najświętszej.

Punktem kulminacyjnym pielgrzymki była uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem ks. abp. Adama Szala w Bazylice na Jasnej Górze. O oprawę muzyczną i służbę liturgiczną zatroszczyli się uczniowie naszego II Liceum. Mimo późnej godziny nabożeństwa po maturzystach i nauczycielach nie było widać zmęczenia; wszyscy wewnętrznie przeżywali chwile na Jasnej Górze wspólnie modląc się o siłę na nadchodzący czas ciężkiej nauki oraz o jej pozytywne skutki na zdanych egzaminach maturalnych.

Po pięknej, godzinnej uroczystości uczniowie naszego liceum wraz z opiekunami, a także inni maturzyści naszej archidiecezji wsiedli do swoich autokarów, by wrócić do domów umocnieni w wierze i pełni sił do nauki w tym roku szkolnym.

Marta Piwko
uczennica klasy IIIe

Tagi: