II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

Trzy znakomite miniatury teatralne przygotowane przez uczniów II LO - Zamkowa Scena Młodych

Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK daje młodym artystom możliwość pokazania swojego talentu już od 2011 roku. Pierwsza prezentacja uzdolnionej młodzieży pod auspicjami PCKiN ZAMEK odbyła się dokładnie 14 lipca 2011 roku, a wystąpił wtedy młody przemyślanin Krzysztof Iwaneczko, późniejszy zwycięzca 6. edycji The Voice of Poland. Jak widać, warto zaczynać swoją karierę z PCKiN ZAMEK. Wtedy ten cykl nosił nazwę „Niedźwiadkowa Scena Młodych”.

Po zmianach dokonanych w PCKiN ZAMEK (Klub „Niedźwiadek” nie stanowi już części tej instytucji) zmieniła się również nazwa na „Zamkową Scenę Młodych”. Nie oznacza to jednak modyfikacji cyklu, w dalszym ciągu każdy uzdolniony młody wykonawca, zespół, solista, kapela itp. ma możliwość wystawienia przygotowanego programu na profesjonalnej scenie. PCKiN ZAMEK daje możliwość zaprezentowania różnych gatunków sztuki, czego najlepszym dowodem są wszystkie dotychczasowe występy. Na próbach i koncertach zapewniona jest profesjonalna obsługa akustyka i oświetleniowca oraz pomoc w promocji koncertu.

INAUGURACJA CYKLU POD NOWĄ NAZWĄ. Jako pierwsi po zmianie nazwy na „Zamkową Scenę Młodych”, w zabytkowych pomieszczeniach Zamku Kazimierzowskiego wystąpili uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. K. Morawskiego w Przemyślu. Zespoły prowadzone są przez nauczycieli: panią Monikę Maciewicz i pana Rafała Paśko. W programie występu znalazły się trzy utwory muzyczne oraz trzy miniatury teatralne.

Przed spektaklami wystąpiły uczennice Gabiera Jaszczyszyn oraz Karolina Kozioł, której towarzyszył i akompaniował Kacper Bator z ZPSM w Przemyślu. Po muzycznym akcencie na scenie zaprezentowali się uczniowie z klasy 1h w miniaturze "W duecie". Była to opowieść dwóch pianistach mieszkających w jednej kamienicy. Opowieść to adaptacja bajki Aleksandra Fredry pt. "Paweł i Gaweł" która podobnie jak w oryginale kończy się ważnym morałem, "że jak ty komu tak on tobie".

Kolejną odsłoną był nagradzany na konkursach spektakl "W", który zaprezentowała klasa medialna 2b. To historia opowiedziana przez dziecko, które nie rozumie sytuacji w której znalazła się rodzina, przyjaciele i otaczająca je rzeczywistość. Refleksyjna i momentami tragiczna opowieść została oparta na tekstach Joanny Papuzińskiej i Michała Rusinka. Oba spektakle przygotował i wyreżyserował Rafał Paśko.

Ostatnim spektaklem była miniatura przygotowana przez Monikę Maciewicz. To spektakl, który powstawał na zajęciach teatralnych bez scenariusza. Historia nastolatek przeżywających okres dorastania dotykała wielu problemów, również tych z rodzicami i najbliższymi. Miniaturę tę wystawiła klasa maturalna, medialna 3b, a jej tytuł to "To wszystko z...".  

tekst: Tomasz Beliński Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK fot. Tomasz Beliński

tekst za: 

Tagi: