Tak brzmiał temat artykułu naszej grupy, nad którym pracowaliśmy przez około dziesięć miesięcy. O gazecie "Weisse Flecken", która wydawana jest co roku przez organizację STEP21 dowiedzieliśmy się bezpośrednio od naszych nauczycielek j. niemieckiego pani prof. E. Godzień i pani prof. E. Malczyńskiej. Temat, który poruszyła ta gazeta, należał do wyjątkowych, ponieważ mieliśmy odkryć historię rzadko opisywaną w książkach. Miała być to biała plama, o której nie dyskutowano w przeszłości. Wybraliśmy temat dotkliwy dla mieszkańców naszego miasta. Pisaliśmy o Przemyślu jako mieście, przez które przechodziła granica. Opowiadaliśmy w naszym artykule o rozdzielonych rodzinach, o próbach przekraczania granicy na moście, co wiązało się w wielu przypadkach z utratą życia.
W czerwcu ubiegłego roku uczestniczyliśmy w warsztatach w Hamburgu, gdzie byliśmy przygotowywani do roli przyszłych dziennikarzy. Uczono nas, jak mamy przeprowadzać wywiady z świadkami historii, jak pisać poprawnie artykuł oraz jak powinniśmy obchodzić się z faktami historycznymi.
Pierwszy wyjazd do Niemiec był dla nas wyjątkowym przeżyciem. Tam mogliśmy poznać niemiecką kulturę oraz szlifować j. niemiecki. Oprócz tego satysfakcjonował nas fakt, że mogliśmy współpracować z obywatelami sąsiadujących z nami państw m.in.: Czech i Niemiec. Całe wakacje spędziliśmy w archiwum, muzeum, bibliotece szukając śladów z przeszłości. Z pewnością nowym doświadczeniem były wywiady z świadkami tamtych wydarzeń. Każda rozmowa z uczestnikami II wojny światowej pozwalała nam upamiętnić ciągle żywą historię, która stałą się trwałym pomnikiem tamtejszych nieszczęśliwych zdarzeń. W październiku ubiegłego roku na trzydniowe warsztaty do Hamburga pojechała przedstawicielka naszej grupy Aniela Trojanowska, która przedstawiła redaktorom gazety efekty naszej dotychczasowej pracy.
Natomiast od 18.01-22.01.08 r. byliśmy w Berlinie, gdzie nastąpiło oficjalne wydanie gazety "Weisse Flecken". Podczas uroczystej Gali mieliśmy przyjemność zaprezentować dokonania przed Kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Z pewnością możemy stwierdzić, że było to dla nas niezwykłe przeżycie, o którym nie da się zapomnieć.
Ambasador RP w Berlinie pan dr Marek Prawda wręczył uczestnikom z Polski w tym z II LO okolicznościowe dyplomy
Uczestnikami projektu "Weisse Flecken" byli: Joanna Derdzińska 2f, Mateusz Kobryło 2f, Marzena Łazarenko (uczennica I LO w Przemyślu), Aniela Trojanowska 2e, Justyna Zubrzycka 2e.