II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

Przemyska Akademia Talentów w II LO

Przemyska Akademia Talentów w II LO

 #teatr#film to lubię! 

18 marca 2019 r.

 

Grupa teatralna z II Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Kazimierza Morawskiego zdobywa I Nagrodę na VIII Podkarpackich Spotkaniach Teatralnych Zwierciadła w Rzeszowie. Zespół został nagrodzony za spektakl "W" w reżyserii nauczyciela Rafała Paśko, na podstawie tekstów Joanny Papuzińskiej i Michała Rusinka. Oprócz statuetki zespół otrzymał również nominację do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się w czerwcu w Lublinie.

Uczniowie grupy teatralnej z "Morawy" zanotowali również bardzo dobre występy w ramach Finału III Podkarpackiego Konkursu "Z książką w tle", który odbył się na dużej scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. W finale grupa zaprezentowała miniaturę teatralną "W", a w eliminacjach spektakl w języku angielskim "Practical Lady".

8 marca zespół reprezentował Przemyśl podczas jubileuszowego 50 Festiwalu Małych Form Teatralnych w Krakowie, występując na scenie Teatru Groteska. Był to czas wielkich emocji i przeżyć oraz praktyczna lekcja teatru dla uczniów II LO.

Grupę teatralną tworzą: Agnieszka Szymaszek, Julia Słociak, Patrycja Cichocka, Dominika Piotrowska, Aleksandra Gawlik, Gabriela Jaszczyszyn, Martyna Korniat, Katarzyna Paryż, Kinga Kiełbasa, Kamila Kocaj, Anna Sowula, Gabiera Głuszko, Michał Zabłocki, Jakub Philipp, Adrian Kamiński.

Gratulujemy!


6 marca 2019 r.

Podczas VIII Podkarpackich Spotkań Teatralnych "Zwierciadła" nasza grupa teatralna otrzymała nagrodę główną, statuetkę ,,Zwierciadło” oraz nominację do czerwcowego finału w Lublinie. Uznanie Jury zddobyła miniatura teatralna pt. "W". Grupa otrzymała tez wyróżnienie publiczności. Niebawem obszerna relacja z całotygodniowych zmagań teatralnych naszej młodzieży. 


30 listopada 2018 r. 

"Dziady.II" po raz drugi, tym razem w Księgarni Kontrabanda Literacka


29 listopada 2018 r. 

Finał projektu "Teatr dla młodych, młodzi dla teatru" - wystawiamy "Dziady.II"


20 listopada 2018 r. 

Wizyta w Teatrze Maska, spektakl "Gwiezdnik" i warsztaty z technik animacji lalką z aktorem teatru Panem Kamilem Dobrowolskim, w ramach projektu "Teatr dla młodych, młodzi dla teatru"


7 listopada 2018 r. 

Warsztaty z Panią Joanną Sarnecką w ramach projektu "Teatr dla młodych, młodzi dla teatru"


29 października 2018 r. 

W ostatni poniedziałek, 29 października 2018 r. nasza grupa teatralna z II LO, pod opieką Pana Rafała Paśko, miała okazję obejrzeć spektakl teatralny pt. "Dziady: Noc Pierwsza" zaprezentowany przez Teatr Wierszalin. Spektakl jest częścią projektu Teatr Polska, którego celem jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. "Dziady: Noc Pierwsza" obejrzeliśmy w centrum Kulturalnym w Przemyślu. Przedstawienie było niesamowite. Pełne grozy i tajemniczości. Przestrzeń, muzyka i rekwizyty przypomniały nam o listopadowym święcie, które niedawno obchodziliśmy. Gra aktorów była na najwyższym poziomie. Dodatkowo przedstawienie sprawiło, że choć na chwilę mieliśmy okazję oderwać się od naszego codziennego życia i przenieść się do świata stworzonego przez Adama Mickiewicza. Bardzo nam to pomogło, ponieważ sami jako grupa teatralna, 29 listopada będziemy wystawiać "Dziady cz. II". Nasze emocje po występie Teatru Wierszalin,  przelaliśmy na papier w Księgarni Kontrabanda Literacka i tak oto, zaczął powstawać nasz scenariusz. Ale o naszym spektaklu więcej zdradzać nie będziemy, bo sami musicie zobaczyć go na własne oczy! 

na zdjęciu z odtwórcą głownej roli Rafałem Gąssowskim

 

Tego samego dnia mieliśmy również okazję wziąć udział w warsztatach teatralnych przeprowadzonych przez aktorów z Teatru Wierszalin. Podczas warsztatów dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek o świecie teatru. Na początku jedna z aktorek opowiedziała nam o maskach teatralnych, które w czasach starożytnych były podstawowym atrybutem w teatrze. Następnie zajmowaliśmy się zajęciami z ruchu i kontrolowania naszego ciała podczas gry aktorskiej, co nie było takie łatwe jak wydawało nam się na początku. W czasie zajęć zostaliśmy podzieleni na grupy, w których mieliśmy odegrać scenkę. Jednym wychodziło to lepiej, a innym gorzej, ale na pewno było przy tym dużo śmiechu. Na koniec naszych zajęć, każdy mógł indywidualnie zaprezentować czego nauczył się na warsztatach. Mieliśmy tylko za pomocą naszego ciała i przy pomocy masek zaprezentować dowolnie wybraną przez nas postać. Każdy z nas z Centrum Kulturalnego wyszedł z uśmiechem na twarzy, potężną dawką teatralnej wiedzy, a silne emocje po "Dziadach" jeszcze długo się nas trzymały.

Zarówno spektakl, jak i zajęcia teatralne były niesamowite i wiele się na nich nauczyliśmy.

Martyna Korniat, klasa 1b medialna


12 października 2018 r.

 

Podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej przezentujemy pierwszy efekt naszej pracy - miniaturę teatralną. Jest to grupowa interpretacja wiersza "Lokomotywa" Juliana Tuwima. 


1 października 2018 r. 

W naszej szkole rusza Przemyska Akademia Teatralna. Nasz projekt to #teatr#film to lubię! Partnerami projektu są Przemyskie Centrum Kultury i Nauki Zamek i przemyski niezależny Teatr S.A.N. Opiekunem grupy jest pan Rafał Paśko, nauczyciel podstaw przedsiębiorczości i informatyki, pasjonat teatru. 

Przemyska Akademia Talentów to forma wsparcia publicznych szkół i placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Przemyśl. Dzięki dodatkowym środkom finansowym możliwa jest realizacja zajęć pozalekcyjnych dla uczniów najzdolniejszych. Programy zajęć zostaną dostosowane do konkretnych uczniów, tak aby móc wspierać w osiągnięciach na określonym etapie edukacji. Młodzieżowy Dom Kultury pełni rolę koordynatora.