II Liceum Ogólnokształcące

im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu

strzelec

JS2009 na Zgrupowaniu Jednostek Strzeleckich

29 luty trafia się raz na cztery lata, na szczęście strzelcy mają okazję szkolić się podczas Zgrupowań Jednostek Strzeleckich znacznie częściej. I właśnie takie zgrupowanie miało miejsce w ostatnią sobotę lutego br.

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

1 marca obchodzimy NDPŻW. W naszym mieście, jak i w dziesiątkach innych miast w całej Polsce, pamięć o żołnierzach podziemia antykomunitycznego czczona jest m. in. poprzez udział w biegach.

Strzelcy z naszej przemyskiej Jednostki, jak co roku, również wzięli udział w tymże biegu, głównie na dystansie 1963 metrów (liczba ta oznacza datę śmierci ostatniego z tych Żołnierzy, który zginął z rąk funcjonariuszy UB), chociaż byli też tacy co przebiegli trasę 6 km.

MG

80. Rocznica Deportacji Polaków na Sybir

9 lutego br. w niedzielę, Mszą Św. odprawioną w kościele pw. św. Trójcy w Przemyślu odbyły się uroczystości w/w Rocznicy. W mszy udział wzięli zaproszeni Sybiracy,  strzelcy wraz z pocztem sztandarowym, harcerze, uczniowie szkół oraz przedstawiciele służb mundurowych i świata polityki. Po zakończeniu Mszy uczestnicy odmówili modlitwę za wszystkich zesłanych oraz zapalili znicze pod tablicą ich upamiętniającą.

Święto 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich

W piątek 18.10 br. na Zamku w Krasiczynie odbyło się coroczne święto 5 bat. 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Przemyśla.  Swoją obecnością zaszczycili sam dowódca 21 Brygady gen. bryg. Dariusz Lewandowski, Prezydent Miasta Przemyśla, a także liczni sympatycy tejże Jednostki Wojskowej.

Spotkanie strzelców z weteranem września '39 roku

W czwartek 19 września strzelcy z naszej Jednostki Strzeleckiej udali się do 1 batalionu czołgów w Żurawicy na spotkanie z por. Tadeuszem Lutakiem - weteranem '39 roku, który służył przed wojną właśnie w Żurawicy. Pan porucznik w znakomitej formie mimo sędziwego wieku (102 lata) opowiedział młodzieży swoje przedwojenne oraz wojenne przygody - był m. in. gońcem gen. S. Maczka, budował przymusowo bunkier dla pociągu pancernego A.

Udział strzelców w uroczystościach 16 oraz 17 września

W poniedziałek 16 września br. w ramach 100-lecia polskiej skarbowości, w Przemyślu odbyły się wojewódzkie  obchody Dnia Krajowej Administracji Skarbowej. Rozpoczęły się one mszą św. w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu, pod przewodnictwem ks. arcybiskupa seniora Józefa Michalika. Oprócz Kompanii Honorowej Szefa KAS oraz Kompanii Honorowej Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, zaproszona została również Kompania Honorowa JS 2009 wraz z pocztem sztandarowym. Po zakończeniu mszy św.

Z DZIAŁALNOŚCI NASZEJ JEDNOSTKI STRZELECKIEJ

Nasi strzelcy, oprócz regularnych działań szkoleń z żołnierzami i szkoleń na strzelnicach, w bieżącym roku brali jak zawsze udział w bardzo ważnych uroczystościach patriotycznych. W dniu 10 lutego pododdział strzelecki wraz z pocztem sztandarowym wziął udział we mszy św. oraz uroczystościach upamiętniających wywózki na Sybir 79 lat temu, a w dniu 2 marca w uroczystościach miejskich z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

DZIAŁANIA JS 2009 W MIESIĄCU WRZEŚNIU

Pierwszy miesiąc roku szkolnego obfituje w większą niż zwykle liczbę uroczystości oraz imprez miejskich. W prawie wszystkich, jak co roku, wzięli udział nasi strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2009.

VIII Turniej Musztry Strzeleckiej

15 maja br. przemyscy strzelcy wzięli udział w VIII Turnieju Musztry Strzeleckiej w Rzeszowie, zorganizowanym przez Jednostkę Strzelecką 2021. W turnieju udział wzięło 9 pododdziałów, ocenianych przez zawodowych oficerów z 1 batalionu 21 BSP. Nasza JS 2009 zajęła czwarte miejsce.

Święto Konstytucji 3 maja

W dniu 03.05.2018 r. odbyły się uroczystości miejskie obchodów 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w których aktywnie wzięli udział strzelcy z JS 2009 z Przemyśla. Uroczystości rozpoczęły się mszą św., której przewodniczył ks. abp. Adam Szal. Dalszy ciąg uroczystości odbył się, jak co roku, na Wzgórzu Zamkowym.

Strony