historia

V Edycja Olimpiady Solidarności

28 listopada odbył się etap szkolny V edycji Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii. Konkurs adresowany jest wyłącznie do uczniów klas II szkól średnich W tym roku wzięła w nim udział Emilia Bugira z klasy 2 b. Do konkursu zgłosiło się ponad 500. szkół z całej Polski.

"Warszawa wczoraj i dziś"

W 99 rocznicę odzyskania niepodległości uczniowie klas 3a, 3f, 1d liceum i 2a, 2b gimnazjum „Morawa” uczestniczyli w lekcji bibliotecznej na temat "Warszawa wczoraj i dziś". Młodzież zapoznała się z geostrategicznym położeniem stolicy i jego wpływem na historię miasta, wysłuchała legend i obejrzała fragmenty filmów „Warszawa 1935” i „Miasto ruin”. Lekcji towarzyszyła wystawa książek o Warszawie z księgozbioru szkoły. Podsumowaniem spotkania był quiz o zabytkach stolicy i możliwość smakowania Ptasiego Mleczka z Wedla, najstarszej fabryki czekolady w Polsce.

Szczęśliwe studentki

Studentki UJ z klas 3e i 3f!

Piątka uczennic z naszej szkoły została finalistkami XXI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim; trzy z nich uzyskały indeksy najstarszej polskiej Alma Mater.

Konkurs Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim organizowany jest od 1996 roku. Główną nagrodą są indeksy UJ. Jego celem jest przybliżenie młodzieży historii Uniwersytetu, a także historii oświaty polskiej i europejskiej oraz roli, jaką spełnia polska nauka w rozwoju nauki europejskiej.

35 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Biblioteka szkolna zaprasza na wystawę dokumentów i książek poświęconych 35 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Wizyty w Archiwum Państwowym

29 i 30 września biblioteka szkolna zorganizowała wyjście młodzieży  do Archiwum Państwowego w Przemyślu. Uczniowie klasy 2d i 3c zapoznali się z działalnością tej instytucji i uczestniczyli w lekcji na temat: „Najciekawsze archiwalia w zasobie Archiwum  Państwowego w  Przemyślu”.  Lekcja, przeprowadzona przez p.

Prof. dr hab. Andrzej Mania, prorektor ds. dydaktyki, w otoczeniu naszych  laureatów

Studenci UJ z klasy 3f!

Dziesięcioro uczniów klasy 3f zostało laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskując indeksy najstarszej polskiej Alma Mater.

Konkurs Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim organizowany jest od 1996 roku przez „Fundację dla Uniwersytetu Jagiellońskiego”. Główną nagrodą są indeksy UJ. Jego celem jest przybliżenie młodzieży historii Uniwersytetu, a także historii oświaty polskiej i europejskiej oraz roli, jaką spełnia polska nauka w rozwoju nauki europejskiej.

2015 – Rok Jana Długosza

Biblioteka szkolna zaprasza do obejrzenia wystawy poświęconej Janowi Długoszowi i do lektury fragmentów Jego Kronik, szczególnie tych poświęconych naszemu miastu.

„Od Wielkiego Wybuchu do Gułagu. Jak usprawiedliwić historię Wszechświata?”

Tak brzmiało hasło wykładu Ks. Prof. Michała Hellera, który mieli możliwość usłyszeć  uczniowie klas 1D i 2G. Wraz z opiekunami: Panią prof. Jolantą Saj, Panią prof. Ewą Godzień  i szkolnym pedagogiem - Panią Grażyną Sadowską, 18go listopada pojechali do Rzeszowa, aby móc wziąć udział w tym spotkaniu.

Finał konkursu "Losy Polaków na Syberii"

II LO znalazło się w finale Ogólnopolskiego Konkursu Losy Polaków na Syberii. Konkurs organizowany był przez Kuratorium Oświaty w Krakowie, Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń, VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie we współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie, Związkiem Sybiraków-Oddział w Krakowie i Oddziałowym Biurem Edukacji Publicznej IPN w Krakowie.

Finał Konkursu Polska Niepodległość - współczesny punkt widzenia

Komisja konkursu literackiego „Polska Niepodległość – współczesny punkt widzenia” w składzie: Marek Rząsa, poseł na Sejm RP, Renata Butryn, poseł na Sejm RP, Elżbieta Tarnawska, Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego, Marta Jurkiewicz, dyrektor biura poselskiego, oraz Sabina Motowidło –Maziarz –asystent Posła, rozstrzygnęła II edycję tego konkursu.