historia

Lustrem historii jest literatura

13 listopada z okazji obchodów 100.lecia odzyskania przez Polskę niepodległości młodzież Gimnazjum „Morawa” (3a, 3b) i naszej szkoły ( 1a, 1b, 1c, 1d, 2a, 2c, 2f, 3b, 3c, 3d, 3e) miała okazję wysłuchać wykładu pani  dr Małgorzaty Wilguckiej  „Bądź wierny Idź – literackie drogi do niepodległości”, połączonego z prezentacją multimedialną. Spotkanie odbywało się na kilku lekcjach z udziałem dyrekcji II LO – panem Mariuszem Zamirskim, panią Agatą Trzpis, dyrekcji Gimnazjum – panią Izabelą Gorczak oraz nauczycieli.

Filmowy prezent na 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Z okazji setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości, mamy dla Polski mały prezent.
Zapytaliśmy naszych uczniów i nauczycieli czego życzyliby Naszej Ojczyźnie w kolejnym wieku niepodległości.

Dzień Języka Angielskiego

Dzień Języka Angielskiego w II LO!

Miło nam poinformować, że 31 października 2018 zorganizowaliśmy w naszej szkole Dzień Języka Angielskiego. Działo się naprawdę dużo, a zaangażowanie młodzieży było godne podziwu! Dużo wcześniej, w ramach przygotowań do wydarzenia przeprowadziliśmy konkurs na plakat najlepiej promujący Dzień Języka Angielskiego. Chętni uczniowie przygotowali swe prace na lekcjach informatyki pod opieką pani Małgorzaty Soboń. Wybór zwycięzców nie był łatwy. Nagrodziliśmy:

Piknik „Służymy Niepodległej” Przemyśl 10.11.2018 r.

10 listopada br. (sobota) o godz. 13.00, w siedemnastu polskich miastach we wszystkich województwach w tym w Przemyślu na dolnej stacji wyciągu narciarskiego (ul. Sanocka 12b)rozpoczną się pikniki  pod hasłem „Służymy Niepodległej” zorganizowane z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

1918 – Razem dla Niepodległej

W dniu 5 października  dwudziestoosobowa grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w biegu „1918 –Razem dla Niepodległej”, zorganizowanym przez Państwową Wyższą  Szkołę Wschodnioeuropejską w Przemyślu. Przed startem wszyscy uczestnicy biegu  odbyli krótką lekcję historii  przeprowadzoną przez  wykładowcę  uczelni Pana  Lucjana Faca. Start biegu odbył się  obok  siedziby szkoły ,a meta  na obiektach  MKS Juvenia. Trasa liczyła 1918 metrów.

Dzień Komisji Edukacji Narodowej w II LO

W dniu 12.10.2018r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Nasi uczniowie pod okiem pani Ewy Pilip i pani Ewy Zabawskiej przygotowali program artystyczny z tej okazji.

Historycznie i turystycznie - rajd klasy 3a

W jubileuszowym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie klasy 3a postanowili poszerzyć swoją wiedzę na temat historii naszego miasta i jego okolic. W piątek 19 października  razem z wychowawcą panią Jolantą Saj i księdzem Krzysztofem Żyłą udali się na rajd po fortach Twierdzy Przemyśl. Relacją z tego wydarzenia podzielił się z nami jeden z uczestników rajdu Maciej Świszcz:

DZIAŁANIA JS 2009 W MIESIĄCU WRZEŚNIU

Pierwszy miesiąc roku szkolnego obfituje w większą niż zwykle liczbę uroczystości oraz imprez miejskich. W prawie wszystkich, jak co roku, wzięli udział nasi strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2009.

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego

2 października z okazji Narodowego Czytania „Przedwiośnia” odbył się w naszej szkole Konkurs Pięknego Czytania, w którym wzięli udział uczniowie klasy 1b, 1c i 2b. Zwyciężyła Ewelina Śmigielska. Drugie miejsce zajęła Gabriela Jaszczyszyn , a trzecie Katarzyna Deręgowska. Przed konkursem nauczyciel języka polskiego -  pan Robert Świdnicki wygłosił wykład na temat okoliczności powstania dzieła i aktualności jego przesłania w dzisiejszych czasach.

Trzy wyjątkowe wystawy na 100-lecie Niepodległości Polski

Instytut Pamięci Narodowej z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości uruchomił projekt pod nazwą „Konwój biało-czerwony”. Już w maju tego roku w kilkunastu miastach w całym kraju zaprezentowano wystawę plenerową pt. „Ojcowie Niepodległości”, będącą jednocześnie jednym z najważniejszych projektów IPN, poświęconych upamiętnieniu tej ważnej dla wszystkich Polaków rocznicy.