historia

"Usłyszcie mój krzyk. Rzecz o Ryszardzie Siwcu"

13 września klasa IIb pod opieką pań Katarzyny Styś oraz Ewy Miśkowicz-Cichockiej udała się na
spotkanie pt. "Usłyszcie mój krzyk. Rzecz o Ryszardzie Siwcu", które było inauguracją projektu
"Przystanek Historia Przemyśl” (organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej wraz  z Muzeum
Narodowym Ziemi Przemyskiej). Na miejscu wysłuchano kilku słów na temat projektu oraz Ryszarda
Siwca, a później odbyła się projekcja filmu. Po wszystkim można było otrzymać książkę pt. "Żywe

Erasmus+ - Kurs językowy w Cambridge

W ramach mobilności przewidzianej w projekcie Erasmus+ w dniach 23.07.2018-3.08.2018 nauczycielki II LO Bożena Bobrowicz, Aleksandra Dombrowska oraz Katarzyna Safianik uczestniczyły w General English Course w szkole Language Studies International w Cambridge. Na podstawie diagnozującego testu szkoła dobrała odpowiedni poziom kursu zakończonego otrzymaniem certyfikatów Level B1 i B2.

Nasza Klasa po 67 latach...

„Odnalazłem całą klasę / Wyrośniętą i dojrzałą, (…) Już nie chłopcy, lecz mężczyźni, / Już kobiety - nie dziewczyny.” – śpiewał Jacek Kaczmarski w swojej słynnej piosence „Nasza klasa”. W takie właśnie postaci spotkała się po raz kolejny klasa absolwentów II LO z rocznika 1961.

Lekcja europejska w plenerze

7 czerwca na Starym Mieście w Przemyślu odbyła się lekcja otwarta w na podstawie scenariusza nagrodzonego przez warszawskie Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce w Ogólnopolskim Konkursie dla nauczycieli „Temat: Europa”, organizowanym z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich. Nagrodą był studyjny wyjazd do Brukseli oraz opublikowanie scenariusza na stronach Komisji Europejskiej.

V Edycja Olimpiady Solidarności

28 listopada odbył się etap szkolny V edycji Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii. Konkurs adresowany jest wyłącznie do uczniów klas II szkól średnich W tym roku wzięła w nim udział Emilia Bugira z klasy 2 b. Do konkursu zgłosiło się ponad 500. szkół z całej Polski.

"Warszawa wczoraj i dziś"

W 99 rocznicę odzyskania niepodległości uczniowie klas 3a, 3f, 1d liceum i 2a, 2b gimnazjum „Morawa” uczestniczyli w lekcji bibliotecznej na temat "Warszawa wczoraj i dziś". Młodzież zapoznała się z geostrategicznym położeniem stolicy i jego wpływem na historię miasta, wysłuchała legend i obejrzała fragmenty filmów „Warszawa 1935” i „Miasto ruin”. Lekcji towarzyszyła wystawa książek o Warszawie z księgozbioru szkoły. Podsumowaniem spotkania był quiz o zabytkach stolicy i możliwość smakowania Ptasiego Mleczka z Wedla, najstarszej fabryki czekolady w Polsce.

Szczęśliwe studentki

Studentki UJ z klas 3e i 3f!

Piątka uczennic z naszej szkoły została finalistkami XXI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim; trzy z nich uzyskały indeksy najstarszej polskiej Alma Mater.

Konkurs Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim organizowany jest od 1996 roku. Główną nagrodą są indeksy UJ. Jego celem jest przybliżenie młodzieży historii Uniwersytetu, a także historii oświaty polskiej i europejskiej oraz roli, jaką spełnia polska nauka w rozwoju nauki europejskiej.

35 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Biblioteka szkolna zaprasza na wystawę dokumentów i książek poświęconych 35 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Wizyty w Archiwum Państwowym

29 i 30 września biblioteka szkolna zorganizowała wyjście młodzieży  do Archiwum Państwowego w Przemyślu. Uczniowie klasy 2d i 3c zapoznali się z działalnością tej instytucji i uczestniczyli w lekcji na temat: „Najciekawsze archiwalia w zasobie Archiwum  Państwowego w  Przemyślu”.  Lekcja, przeprowadzona przez p.

Prof. dr hab. Andrzej Mania, prorektor ds. dydaktyki, w otoczeniu naszych  laureatów

Studenci UJ z klasy 3f!

Dziesięcioro uczniów klasy 3f zostało laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskując indeksy najstarszej polskiej Alma Mater.

Konkurs Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim organizowany jest od 1996 roku przez „Fundację dla Uniwersytetu Jagiellońskiego”. Główną nagrodą są indeksy UJ. Jego celem jest przybliżenie młodzieży historii Uniwersytetu, a także historii oświaty polskiej i europejskiej oraz roli, jaką spełnia polska nauka w rozwoju nauki europejskiej.