j. niemiecki

Kurs językowo-metodyczny w Wiedniu

W dniach 30.09 -11.10.2019 nauczycielka języka niemieckiego p. Ewa Zabawska wzięła udział w kursie językowo-metodycznym, który odbył się w Wiedniu w ramach projektu Erasmus+ „Mobilność kadry edukacji szkolnej”. Organizatorem kursu była ciesząca się uznaniem i wieloletnią tradycją szkoła językowa ActiLingua Academy.

Konkurs języka niemieckiego "Turbolandeskunde"

6 grudnia 2019r odbędzie się w naszej szkole I etap 6.edycji konkursu  „TURBOLANDESKUNDE – WĘDRÓWKA PO KRAJACH NIEMIECKIEGO OBSZARU JĘZYKOWEGO” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych/ponadpodstawowych.

Biorący w konkursie uczniowie rozwiązują w grupach trzyosobowych test zawierający pytania zamknięte oraz otwarte na temat geografii, najnowszej historii, kultury oraz realiów krajów niemieckiego obszaru językowego.

Wizyta z Centrali Szkolnictwa Zagranicznego w Niemczech

24.10.2019r naszą szkołę odwiedziły Panie - Nina Diehl oraz Barbara Riedel-Baader, które z ramienia ZfA ( Centrali Szkolnictwa Zagranicznego w Niemczech) sprawują opiekę dydaktyczno-metodyczną nad projektem DSD II w naszej szkole. Na co dzień obie Panie pracują na kierunku filologia germańska na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Wizyta rozpoczęła się tuż po godz. 9.00 ustnym pilotażowym egzaminem DSD II przy udziale grupy 3DSD i chętnych uczniów z grupy 2DSD.

Wymiana szkolna Paderborn 2019

Już 27 raz młodzież naszego liceum uczestniczyła w wymianie ze szkoła partnerską – Gimnazjum im. Goerdelera w Paderborn. To coroczne spotkanie młodzieży służy integracji między narodami, poznaniu realiów życia w obydwu krajach; ma wartość krajoznawczą i kulturową. Jest bezcenną okazją do doskonalenia płynności w komunikacji  językowej ( język niemiecki i angielski), służy nawiązaniu przyjaźni, które niekiedy trwają przez lata.

Erasmus + mobilność - kurs językowo-metodyczny w Ratyzbonie

Nauczycielka języka niemieckiego w II LO w Przemyślu – Agnieszka Siuta uczestniczyła w dniach 5.08-16.08.2019r w ramach projektu Erasmus + mobilność w kursie językowo-metodycznym w Ratyzbonie (Regensburg) w Niemczech. Ratyzbona to miasto w Bawarii leżące nad Dunajem z przepięknym starym miastem znajdującym się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Rekrutacja - komunikat

Informujemy, że Komisja Rekrutacyjna prowadzić będzie postępowanie rekrutacyjne

już od dnia 19.06.2019 w godzinach 11.00 - 15.00

20.06.2019 - dzień wolny - Boże Ciało - święto

List gratulacyjny od Konsula Generalnego RFN w Krakowie

Miło nam poinformować, że dwójka naszych tegorocznych absolwentów -  Bartłomiej Haszczyn oraz Mikołaj Popławski została wyróżniona przez Konsula Generalnego RFN w Krakowie- p. Michaela Großa za bardzo wysoki wynik osiągnięty  na egzaminie DSD II. Obaj otrzymali list gratulacyjny podobnie jak inni wyróżnieni trzecioklasiści liceów DSD z trzech województw- podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego.

Nasi absolwenci na Uniwersytecie Technicznym w Chemnitz

3 czerwca bieżącego roku dwoje naszych absolwentów - Anna Bor i Maciej Świszcz – otrzymali szansę wyjazdu do Chemnitz w Niemczech na Dni Otwarte tamtejszego Uniwersytetu Technicznego. To kolejny już wyjazd dla absolwentów szkół DSD, podczas którego uczestnicy mogli zaobserwować m.in. życie studenckie w jednym z trzech największych miast Saksonii.

Wyróżnienie dla naszych uczennic w VII Regionalnym Konkursie Recytatorskim Poezji Niemieckojęzycznej „ Na początku była poezja”

Nasze liceum corocznie gości w swoich murach uczestników Regionalnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Niemieckojęzycznej „ Na początku była poezja/Am Anfang war die Poesie”.

II LO zorganizowało ten konkurs już po raz siódmy razem z Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli  Języka Niemieckiego.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 36 uczestników w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe ( kl. 1-5), szkoły podstawowe ( kl. 6-8) wraz z  gimnazjami  (kl.3), a także szkoły ponadgimnazjalne.

Lekcja otwarta dla gimnazjalistów DSD

Podczas tegorocznego Dnia Otwartego II LO (16.05.2019r) działo się dużo. Jak co roku gimnazjaliści szkół DSDI zostali zaproszeni na otwartą lekcję języka niemieckiego, która tym razem nosiła tytuł ”Deutsch macht froh” i nawiązywała do znanej reklamy smakołyków, a mianowicie żelków HARIBO. W lekcji otwartej udział wzięli trzecioklasiści z SP 16, SP14, Gimnazjum Morawa i kilku uczniów z SP 4 w Przemyślu. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się nieco o historii niemieckich żelków, założycielu firmy produkującej HARIBO, o proponowanych smakach i produkcji przysmaku.