j. niemiecki

Gratulacje dla ubiegłorocznego projektu grup DSD nt. zmian klimatycznych na naszej planecie

Uczniowie obecnej 2DSD oraz 3DSD, którzy w ubiegłym roku szkolnym w okresie od  lutego  do kwietnia pracowali nad projektem dla szkół DSD w Polsce południowej otrzymali podziękowania i gratulacje za projekt w roku szkolnym 2019/20, który pomimo kryzysu związanego z pandemią i zamknięciem szkół od 12.03.2020r z sukcesem ukończyli.  Ubiegłoroczny projekt poświęcony był problematyce zmian klimatycznych na naszej planecie. 24 uczniów obu grup pisało poruszające listy do Matki Ziemii  ( Mutter Erde) i Ojca Nieba (Vater Himmel) wcielając się w różne role, np.

I. miejsce naszych uczennic w regionalnym etapie konkursu TURBOLANDESKUNDE- wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego

Nasze uczennice (2DSD)- Karolina Hawryś, Julia Jankisz i Małgorzata Sielska zwyciężyły w  VI. edycji regionalnego konkursu  realioznawczego TURBOLADESKUNDE- wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego. W tym roku pytania dotyczyły Szwajcarii. Konkurs odbył się 6.03.2020r w II Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu. W tegorocznej edycji konkursu uczestniczyło w dwóch turach 15 trzyosobowych drużyn ze szkół średnich z Brzozowa, Krosna, Sanoka, Dynowa, Leżajska, Ustrzyk Dolnych, Przeworska  i Przemyśla.

Ustny egzamin DSD II już za nami!

18.12.2019r, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia odbył się w naszej szkole ustny egzamin DSD II dla dziesięciu uczennic klas trzecich. Grupę przez trzy lata przygotowywała do egzaminu p. Monika Gonet. Egzaminowi przewodniczyła p. Barbara Riedel-Baader z Centrali Szkolnictwa Zagranicznego w Niemczech, która na co dzień pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na wydziale - filologia germańska.

Quiz bożonarodzeniowy w języku niemieckim

Wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły zapraszamy w najbliższy wtorek do wzięcia udziału w adwentowo-bożonarodzeniowym quizie w języku niemieckim  (Advents- und Weihnachtsquiz). Quiz dotyczy zwyczajów związanych z Adwentem i  Świętami Bożego Narodzenia w krajach niemieckojęzycznych.

Nasza uczennica podczas Dni Otwartych Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie na Menem

W dniach 2.11.- 9.11. 2019 r nasza uczennica Karolina Walaszczyk (3DSD, 3e)  uczestniczyła wraz z 10 uczniami liceów DSD z Polski (m.in z Krakowa , Opola , Zabrza i Szczecina ) w wyjeździe do Frankfurtu nad Menem ( Schnupperwoche). W ciągu tygodniowego pobytu młodzież zapoznała się z ofertą edukacyjną Uniwersytetu Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem . Uczniowie z Polski, a także z Czech i Węgier brali udział w wykładach prowadzonych przez tamtejszych profesorów .

Nasz absolwent- Bartłomiej Haszczyn na spotkaniu stypendystów DAAD w Bonn

Bartłomiej Haszczyn jest obecnie studentem I.roku na kierunku „Politikwissenschaft” (Nauki polityczne) na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium i stypendystą DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst). Kierunkiem dodatkowym, który wybrał Bartek jest Kommunikationswissenschaft ( komunikacja medialna).

Oto relacja Bartka z październikowego spotkania stypendystów DAAD w Bonn:

Pisemny egzamin DSD II

W ostatnią środę listopada, tj.27.11.2019r odbył się kolejny pisemny egzamin DSD II  (Deutsches Sprachdiplom  II.stopnia ) w naszej szkole. Tym razem do egzaminu przystąpiło 10 uczennic klas trzecich, które od godz. 9.15 do godz. 14.15 zmagały się z niełatwymi zadaniami egzaminacyjnymi w zakresie czytania, słuchania i komunikacji pisemnej.

Egzamin oficjalnie otworzyła Pani Wicedyrektor Agata Trzpis, która życzyła całej „dziesiątce” powodzenia na egzaminie i szczęśliwego zwieńczenia ich ciężkiej pracy przez ostatnie dwa i pół roku.

Kurs językowo-metodyczny w Wiedniu

W dniach 30.09 -11.10.2019 nauczycielka języka niemieckiego p. Ewa Zabawska wzięła udział w kursie językowo-metodycznym, który odbył się w Wiedniu w ramach projektu Erasmus+ „Mobilność kadry edukacji szkolnej”. Organizatorem kursu była ciesząca się uznaniem i wieloletnią tradycją szkoła językowa ActiLingua Academy.

Konkurs języka niemieckiego "Turbolandeskunde"

6 grudnia 2019r odbędzie się w naszej szkole I etap 6.edycji konkursu  „TURBOLANDESKUNDE – WĘDRÓWKA PO KRAJACH NIEMIECKIEGO OBSZARU JĘZYKOWEGO” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych/ponadpodstawowych.

Biorący w konkursie uczniowie rozwiązują w grupach trzyosobowych test zawierający pytania zamknięte oraz otwarte na temat geografii, najnowszej historii, kultury oraz realiów krajów niemieckiego obszaru językowego.

Wizyta z Centrali Szkolnictwa Zagranicznego w Niemczech

24.10.2019r naszą szkołę odwiedziły Panie - Nina Diehl oraz Barbara Riedel-Baader, które z ramienia ZfA ( Centrali Szkolnictwa Zagranicznego w Niemczech) sprawują opiekę dydaktyczno-metodyczną nad projektem DSD II w naszej szkole. Na co dzień obie Panie pracują na kierunku filologia germańska na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Wizyta rozpoczęła się tuż po godz. 9.00 ustnym pilotażowym egzaminem DSD II przy udziale grupy 3DSD i chętnych uczniów z grupy 2DSD.