j.polski

FINAŁ KONKURSU "HEJTER, HACKER, E – OBYWATEL"

Justyna Kozioł z klasy 2 e została laureatką ogólnopolskiego konkursu Senatu RP „Hejter, Haker, e-Obywatel”, którego celem była popularyzacja wiedzy o zjawiskach w cyberprzestrzeni, bezpieczeństwie w sieci oraz roli obywatela w budowaniu e-demokracji. W konkursie wzięło udział blisko 400. uczniów z całej Polski. Wyłoniono spośród nich 20. laureatów, dla których nagrodą stał się dwudniowy pobyt w Warszawie, zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik, zwiedzanie Sejmu, oraz możliwość uczestniczenia w panelach dyskusyjnych związanych z tematem konkursu.

Olimpiada Lingwistyki Matematycznej

9 listopada odbył się w naszej szkole I etap XVI Międzynarodowej Olimpiady Lingwistyki Matematycznej, w którym wziął w tym roku udział Mikołaj Popławski z klasy 2 e.

Finał Ogólnopolskiego Konkursu „Hejter, Hacker, e-obywatel”

Justyna Kozioł z klasy 1e została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu „Hejter, Hacker, e-obywatel”, organizowanego przez Senacki Zespół ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Świecie Wirtualnym, pod patronatem Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Opiekunem merytorycznym uczennicy jest p. Małgorzata Wilgucka.

„Wesele” w II LO

We wrześniu odbyło się w II LO szkolne czytanie fragmentów „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Krótki happening wpisał się w Narodowe Czytanie 2017, w którym młodopolski utwór został lekturą roku. Na lekturę Narodowego Czytania można było głosować od 23 stycznia do 15 lutego. Do wyboru były cztery utwory: "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego, "Beniowski" Juliusza Słowackiego i "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Oddano łącznie blisko 37 tys.

My Słowianie

12 maja w bibliotece szkolnej Pani Monika Maciewicz opowiadała uczniom klasy 1b Liceum i 2a Gimnazjum „Morawa” o historii, symbolach i wierzeniach Słowian. Spotkanie było połączone z czytaniem legend słowiańskich, wystawą książek z księgozbioru szkoły o tej tematyce i prezentacją zakładek z motywami słowiańskimi wykonanych przez uczniów Gimnazjum „Morawa”.

Wiosenne sukcesy literackie II LO

Oliwia Taworska zajęła I. miejsce, Gabriel Szpunar II. a pani Małgorzata Wilgucka otrzymała najwyższą nagrodę - Grand Prix Wiosennego Konkursu na recenzję pod hasłem "CZYTAM. OCZYWIŚCIE!” zorganizowanego przez Przemyską Bibliotekę Publiczną. Cele konkursu to rekomendowanie dobrej literatury i rozwijanie czytelnictwa, promowanie talentów literackich, oraz aktywizowanie społeczności lokalnej.

Sukcesy recytatorskie II LO

Kamila  Głowacka zajęła II. miejsce, a Weronika Benedyk i Gabriela Wołoszyn zdobyły wyróżnienia w konkursie recytatorskim Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa  Gwalberta  Pawlikowskiego w Przemyślu w 205. rocznicę urodzin Zygmunta Krasińskiego, zaliczanego do elitarnego grona romantycznych wieszczów narodowych, nazywanego „wieszczem rozdartym miłością i cierpieniem”. Uczennice wybrały z twórczości tego  prawie nieznanego współcześnie wybitnego poety fragmenty utworów:  Gdzie cisza?

II LO w finale Konkursu Antycznego

Drużyna z II LO w składzie: Anna Bor (1c), Michał Sumełda i Patryk Leszczak (3e) po raz kolejny znalazła się w finale, tym razem VIII edycji, Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Kulturze Antycznej „Non scholae sed vitae discimus”. Finałowa dziesiątka została wyłoniona z ok. 60 drużyn po eliminacjach szkolnych, a następnie wojewódzkich. W ostatnim etapie konkursu jednym z zadań jest przedstawienie krótkiej scenki dramatycznej, w tym roku był to, inspirowany „Iliadą” Homera, pojedynek Achillesa z Hektorem.

Dyktando w bibliotece

Czy poprawnie napisałbyś wyrazy:  ponadsześćdziesięciopięcioipółletni, Eulalia, błahy, widzimisię, miąższ  czy chyższy?  Z okazji  obchodzonego Miesiąca Języka Ojczystego  24 lutego  77 uczniów klas medialnych pisało  dyktando.

Zarówno indywidualnie,  jak i grupowo zwyciężyła klasa 2f. Najlepsze wyniki uzyskali: Aleksandra Gołębiowska  z  2f, Maryla Bodnar z 1b i Maciej Stecyk z 1b.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy.

„Zostań Gwiazdą Literatury z gwiazdką”

19 grudnia odbyło się rozdanie nagród uczestnikom I Szkolnego Konkursu Czytelniczego „Zostań Gwiazdą Literatury z gwiazdką”, przygotowanego  przez bibliotekę we współpracy z nauczycielami  j. polskiego i Samorządem Uczniowskim. W  konkursie wzięło udział 6 dwuosobowych drużyn z klas 2c, 2e, 2f, 3e, 3g. Laureatami zostali Daniel Buczek i Jakub Daraż z klasy 2e. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe, pamiątkowe dyplomy i słodycze.