j.polski

Wiosenne sukcesy literackie

Justyna Kozioł (1e) zdobyła I. miejsce, Sara Szybiak (1e) II. miejsce w kategorii młodzieżowej, a pani Małgorzata Wilgucka I. miejsce w kategorii dorosłych w Wiosennym Konkursie na Recenzję „Dowolność czytania” 2018. To już kolejne, po ubiegłorocznych, sukcesy II LO w tym konkursie. Panie recenzowały książki, odpowiednio, Remigiusza Mroza „Wotum nieufności”, Anny Herbich „Dziewczyny z powstania”, Tadeusza Słobodzianka „Nasza klasa”.

Sukcesy recytatorskie II LO

Kamila Głowacka zajęła II. miejsce, a Weronika Benedyk i Małgorzata Blecharczyk zdobyły wyróżnienia w Konkursie Recytatorskim poezji Wisławy Szymborskiej. Konkurs odbył się 24 kwietnia 2018 r. o godz. 10.00 w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu. Uczennice II LO recytowały wiersze: Nic dwa razy, Fotografia z 11 września, Kot w pustym mieszkaniu, Miłość od pierwszego wejrzenia, Pustelnia i Mała dziewczynka ściąga obrus. Uczennice klasy 2 e zaprezentowały się znakomicie recytatorsko i w ogólnym wyrazie artystycznym.

Jak interpretować dzieło sztuki – wizyta w Muzeum

17 kwietnia biblioteka szkolna zorganizowała wyjście uczniów klasy 3a i 3e do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej na prezentację „Opis i analiza dzieła sztuki”, prowadzoną przez p. dr Martę Trojanowską. Wykład był pomyślany jako pomoc dla maturzystów w ustnym egzaminie z języka polskiego.

II Szkolny Konkurs „Zostań Gwiazdą Literatury z Gwiazdką” rozstrzygnięty

10 kwietnia odbył się II Szkolny Konkurs Czytelniczy „Zostań Gwiazdą Literatury z Gwiazdką” przygotowany przez bibliotekę we współpracy z nauczycielami języka polskiego. W konkursie, mającym na celu sprawdzenie znajomości  lektur, wzięło udział 7 dwuosobowych drużyn z klas drugich:
Jakub Partyka i Jakub Radochońsk i - 2a
Paulina Sałak i Paulina Karszyń  - 2b
Marta Piotrowicz i Anna Szkulska – 2c
Aleksandra Opacka i Bartłomiej Haszczyn – 2d
Małgorzata Blecharczyk i Erwin Grzegorzak – 2e
Szymon Prusak i Wiktor Słaby – 2f

Wyróżnienie dla Kiry Karczmarz z kl.1b w wojewódzkim konkursie „Śladem Wielkich Polaków”

W piątej edycji konkursu, tym razem poświęconemu życiu i twórczości Aleksandra Fredry, w szranki stanęły uczennice klasy 1b. Walczyły w trzech kategoriach: plastycznej (Kira Karczmarz), recytatorskiej (Julia Pobidyńska) oraz literackiej (Katarzyna Polnik, Paulina Wilgucka). Każda dziedzina wymagała zapoznania się z życiem i twórczością wybitnego dramatopisarza.

Zwycięstwo w Konkursie Antycznym

Gabriela Dec, Jacek Hayder i Jakub Daraż z klasy 3e zostali laureatami 1 miejsca IX edycji Podkarpackiego Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Kulturze Antycznej „Non scholae, sed vitae discimus”. Finał odbył się 15 marca w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego. W końcowej rywalizacji uczestniczyło 8 najlepszych trzyosobowych drużyn, zakwalifikowanych po dwuetapowych eliminacjach pisemnych.

Sukces w konkursie Pawie Pióro

Oliwia Taworska została laureatką III. miejsca XVI edycji  Ogólnopolskiego  Konkursu  Literackiego „Pawie Pióro” organizowanego przez Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza w Krakowie. Opiekunem uczennicy jest pani Małgorzata Wilgucka.

Szkolne dyktando

Czy poprawnie napisałbyś: ponadpółmetrowy, na co dzień, w okamgnieniu?
21 lutego uczniowie klas medialnych (1b, 2b, 3f) pisali dyktando z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Laureatem został Łukasz Riccardo z klasy 1b. Gratulujemy!

Finał Konkursu "Temat: Europa"

Klasa 2 e weźmie udział w lekcji otwartej według scenariusza lekcji wyróżnionego w finale Ogólnopolskiego Konkursu Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce pod hasłem "Temat: Europa". Laureatką konkursu i autorką nagrodzonego pomysłu na przeprowadzenie zajęć jest pani Małgorzata Wilgucka.

Półfinał Konkursu Antycznego

16 stycznia dwie trzyosobowe drużyny pod opieką pani Małgorzaty Wilguckiej reprezentowały po raz kolejny II LO w półfinale IX Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Kulturze Antycznej „Non scholae, sed vitae discimus”. Konkurs organizuje VI LO w Rzeszowie we współpracy z Zakładem Historii Starożytnej i Orientalistyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, pod Honorowym Patronatem Rektora UR oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty.