j.polski

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Lekcja w plenerze.

„Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie” - pisał do czytelników Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”. Często bowiem bywa tak, że nie dostrzegamy, jakie wartości kryją się w kulturze naszej ojczyzny czy naszego regionu.

Nike dla Krzyśka Gudzelaka

7 czerwca w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie odbyło się podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu na Biografię Ucznia – Wzoru Godnego Naśladowania, organizowanego przez Katedrę Dydaktyki i Edukacji Szkolnej w Instytucie Pedagogiki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, pod kierunkiem profesor Krystyny Chałas. Uczestnikami konkursu byli nauczyciele, a bohaterami uczniowie.Bohaterem jednej z nagrodzonych biografii jest absolwent II LO, Krzysztof Gudzelak.

Krzysztof Gudzelak w Senacie RP!

Pani Małgorzata Wilgucka została laureatką ogólnopolskiego konkursu Wydziału Nauk Społecznych Instytutu Pedagogiki Katedry Dydaktyki i Edukacji Szkolnej KUL w Lublinie na biografie uczniów – wzorów godnych naśladowania. Bohaterem nagrodzonego tekstu jest niepełnosprawny uczeń II LO, Krzysztof Gudzelak. Jego biografia zatytułowana „Syzyf szczęśliwy” ukaże się już niedługo w publikacji zbiorowej. To czwarta edycja Konkursu adresowanego do nauczycieli, wychowawców i opiekunów organizacji szkolnych.

Finał konkursu literackiego "Są gdzieś okna, które płoną cały czas"

W II LO odbyła sie gala finałowa konkursu poświęconego tematyce niepełnosprawności. Głównym inicjatorem przedsięwzięcia i członkiem jury był tegoroczny absolwent szkoły Krzysztof Gudzelak, a wspierali go nauczyciele i uczniowie. Krzysztof Gudzelak, jako osoba najlepiej rozumiejąca problemy osób niepełnosprawnych, przybliżył je zebranym. Można też było obejrzeć film dokumentalny na jego temat oraz posłuchać występów wokalnych uczniów II LO, w tym piosenki, z której pochodzi motto konkursu.

1 miejsce i wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie literackim "Pawie Pióro"!

"Nie jest sztuką napisać recenzję. Sztuką jest napisać taką recenzję, która staje się samodzielnym tekstem literackim" - tak ocenił nagrodzone prace krakowski poeta i eseista Jakub Kornhauser, jeden z członków jury konkursu "Pawie Pióro". Takie właśnie prace napisały uczennice klasy 2b: Martyna Feduń (zdobywczyni 1 miejsca) oraz Dominika Matys (której praca została wyróżniona). Martyna napisała esej, będący komentarzem do książki Marcina Wichy "Rzeczy, których nie wyrzuciłem".

Wielka Przestrzeń czyli Juliusz Słowacki w 3D

W Przemyskiej Bibliotece Pedagogicznej 27 marca miał miejsce kolejny już wykład literacki, który przygotowała pani Małgorzata Wilgucka we współpracy z uczniami II LO i Gimnazjum Morawa. Wykład był jedną z trzech prelekcji związanych z trójcą narodowych wieszczów – 220. rocznicą śmierci Adama Mickiewicza,  170. Juliusza Słowackiego i 160. Zygmunta Krasińskiego. Tematem prelekcji nauczyciela naszej szkoły był Juliusz Słowacki w odsłonach życia literackiego, prywatnego a także recepcja jego twórczości.

Dwusetne urodziny Stanisława Moniuszki

25 marca uczniowie klas: 1b, 1c, 1d, 1e, 2a oraz 3a i 3b Gimnazjum „Morawa” wraz z nauczycielami uczestniczyli w lekcji poświęconej Stanisławowi Moniuszce, który uchwałą Sejmu RP jest patronem 2019 roku. Stanisław Moniuszko był kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem, organistą, autorem 268 pieśni, operetek, baletów i oper. Najsłynniejsze dzieła „Halka” i „Straszny dwór” dały mu miano twórcy opery narodowej.

Laureatki II miejsca Olimpiady Wiedzy o Rodzinie prezentują się w Rzeszowie

22 marca o godz. 11.00 w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie odbyło się podsumowanie etapu wojewódzkiego Olimpiady Wiedzy o Rodzinie. Zespół II LO w składzie: Zuzanna Bacza i Agnieszka Bąk z klasy 1 e zajął II miejsce na etapie wojewódzkim. Do półfinału zakwalifikowano tylko 4 zespoły na 113 z całego Podkarpacia.

Klasa 2f poznaje historię polskich bohaterów

"Inny niż wszystkie", "Zaskakujący" - takie były komentarze uczniów klasy 2f po obejrzeniu spektaklu "Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów" w rzeszowskim Teatrze im. W. Siemaszkowej. Spektakl był zwieńczeniem lekcji historii o polskich bohaterach. Trzy miesiące wcześniej uczniowie klasy 2 f  zwiedzili Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Znając już losy bohaterskiej rodziny, mogli skupić się na ciekawej interpretacji teatralnej.

Zapraszamy na warsztaty z Teatroteki Szkolnej.

Zapraszamy nauczycieli, bibliotekarzy, pedagogów, instruktorów teatralnych, osoby prowadzące kółka teatralne do udziału w bezpłatnych warsztatach: Jak wykorzystać pedagogikę teatru w szkole? Warsztaty odbędą się 28 marca 2019 r. w II LO im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu w godzinach: 15.00 - 18.00. Zajęcia prowadzą pracownicy Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Zgłoszenia na warsztaty proszę przesyłać do 18 marca 2019 r.