j.polski

Klasa 2f poznaje historię polskich bohaterów

"Inny niż wszystkie", "Zaskakujący" - takie były komentarze uczniów klasy 2f po obejrzeniu spektaklu "Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów" w rzeszowskim Teatrze im. W. Siemaszkowej. Spektakl był zwieńczeniem lekcji historii o polskich bohaterach. Trzy miesiące wcześniej uczniowie klasy 2 f  zwiedzili Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Znając już losy bohaterskiej rodziny, mogli skupić się na ciekawej interpretacji teatralnej.

Zapraszamy na warsztaty z Teatroteki Szkolnej.

Zapraszamy nauczycieli, bibliotekarzy, pedagogów, instruktorów teatralnych, osoby prowadzące kółka teatralne do udziału w bezpłatnych warsztatach: Jak wykorzystać pedagogikę teatru w szkole? Warsztaty odbędą się 28 marca 2019 r. w II LO im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu w godzinach: 15.00 - 18.00. Zajęcia prowadzą pracownicy Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Zgłoszenia na warsztaty proszę przesyłać do 18 marca 2019 r.

Półfinał Olimpiady Wiedzy o Rodzinie

28 lutego odbył się etap wojewódzki  Olimpiady Wiedzy o Rodzinie. Z ponad 70. drużyn z Podkarpacia zakwalifikowały się do tej części konkursu cztery zespoły, wśród nich z II LO – Zuzanna Bacza i Agnieszka Bąk z klasy 1e.

Uczennice przygotowały prezentację multimedialną na temat „Życie rodziców – księga, z której uczą się dzieci” oraz odpowiadały na pytania z wybranego zakresu z biblografii przedmiotu. W półfinale zajęły II. miejsce!

Szkolny mistrz ortografii 2018/19

Szkolny mistrz ortografii 2018/19 za nami! 26 lutego z okazji Dnia Języka Ojczystego biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów klas medialnych dyktando. Laureatką została Gabriela Chmura z 2b. Gratulujemy!

Konkurs literacki "Są gdzieś okna, które płoną cały czas"

Zapraszamy do udziału w konkursie literackim "Są gdzieś okna, które płoną cały czas". Wystarczy napisać esej, reportaż lub opowiadanie, w którym poruszy się tematykę związaną z niepełnosprawnością, np. problemami, z którymi muszą się mierzyć osoby niepełnosprawne, ich oczekiwaniami, relacjami społecznymi, rozumieniem empatii.

II LO publikuje!

Ukazały się pokonkursowe publikacje, w których zaznaczyło swoją obecność II LO. W Przemyskim Przeglądzie Kulturalnym można przeczytać recenzję Justyny Kozioł z klasy II e, laureatki I. miejsca konkursu Dowolność czytania 2019, oraz dwie recenzje pani Małgorzaty Wilguckiej, laureatki Grand Prix konkursu Czytam. Oczywiście 2018 oraz laureatki I. miejsca konkursu Dowolność czytania 2019 w kategorii dla dorosłych.

Finał Ogólnopolskiego Konkursu Ministerstwa Spraw Zagranicznych

W Warszawie odbyła się uroczystość finałowa konkursu MSZ z okazji 25.lecia Konwencji Praw Człowieka. Uczennica II LO, Justyna Kozioł z klasy 2e, została finalistką konkursu. Wyróżnienie otrzymała także pani Małgorzata Wilgucka jako opiekun merytoryczny uczennicy a szkoła – dyplom honorowy Ministra Spraw Zagranicznych.

„Zostań Gwiazdą Literatury z Gwiazdką” po raz trzeci

30 stycznia odbył się III szkolny konkurs czytelniczy „Zostań Gwiazdą Literatury z Gwiazdką” przygotowany przez bibliotekę we współpracy z nauczycielami języka polskiego. W konkursie, mającym na celu sprawdzenie znajomości lektur, wzięło udział 5 dwuosobowych drużyn z klas drugich. Laureatkami zostały Gabriela Grzegorzak i Paulina Smuczek – reprezentantki klasy 2e. Uczennice otrzymały nagrody książkowe. Wszystkich uczestników nagrodzono pamiątkowymi dyplomami i słodyczami. Gratulujemy.

Półfinał Konkursu Wiedzy o Kulturze Antycznej

29.01 w Rzeszowie odbył się półfinał X Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Kulturze  Antycznej. Wzięło w nim udział 40. drużyn z Podkarpacia, w tym dwa zespoły z II LO: z klasy 2e – Karolina Basista, Weronika Wańczowska i Oliwia Zawilińska, z klasy 1 e – Zuzanna Bacza, Gabriela Kić i Gabriela Sierota. Zadaniem uczestników było napisanie reportażu o starożytnym Rzymie. Gratulujemy półfinału i życzymy dalszych sukcesów!

Moda na sukces

„Może się wydawać, że ubrania to jedynie pusta błahostka, ale mają one dużo ważniejszy cel niż tylko sprawianie, żeby było nam ciepło. One zmieniają to, jak postrzegamy świat i w jaki sposób świat postrzega nas." Virginia Woolf.

W czwartek odbyły się zajęcia otwarte na temat mody epok w ramach zajęć z wiedzy o kulturze. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy 1 b oraz klas gimnazjalnych wraz z nauczycielami. Zajęcia koordynowała pani Małgorzata Wilgucka.