j.polski

Lustrem historii jest literatura

13 listopada z okazji obchodów 100.lecia odzyskania przez Polskę niepodległości młodzież Gimnazjum „Morawa” (3a, 3b) i naszej szkoły ( 1a, 1b, 1c, 1d, 2a, 2c, 2f, 3b, 3c, 3d, 3e) miała okazję wysłuchać wykładu pani  dr Małgorzaty Wilguckiej  „Bądź wierny Idź – literackie drogi do niepodległości”, połączonego z prezentacją multimedialną. Spotkanie odbywało się na kilku lekcjach z udziałem dyrekcji II LO – panem Mariuszem Zamirskim, panią Agatą Trzpis, dyrekcji Gimnazjum – panią Izabelą Gorczak oraz nauczycieli.

Dzień Języka Angielskiego

Dzień Języka Angielskiego w II LO!

Miło nam poinformować, że 31 października 2018 zorganizowaliśmy w naszej szkole Dzień Języka Angielskiego. Działo się naprawdę dużo, a zaangażowanie młodzieży było godne podziwu! Dużo wcześniej, w ramach przygotowań do wydarzenia przeprowadziliśmy konkurs na plakat najlepiej promujący Dzień Języka Angielskiego. Chętni uczniowie przygotowali swe prace na lekcjach informatyki pod opieką pani Małgorzaty Soboń. Wybór zwycięzców nie był łatwy. Nagrodziliśmy:

Literackie drogi do Niepodległości

7 listopada w Bibliotece Pedagogicznej w Przemyślu odbył się cykl trzech wykładów na okoliczność 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jeden z nich, „Bądź wierny Idź – literackie drogi do niepodległości” zaprezentowała pani Małgorzata Wilgucka.

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie... "Dziady: Noc Pierwsza" Teatru Wierszalin

W ostatni poniedziałek, 29 października 2018 r. nasza grupa teatralna z II LO, pod opieką Pana Rafała Paśko, miała okazję obejrzeć spektakl teatralny pt. "Dziady: Noc Pierwsza" zaprezentowany przez Teatr Wierszalin. Spektakl jest częścią projektu Teatr Polska, którego celem jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. "Dziady: Noc Pierwsza" obejrzeliśmy w centrum Kulturalnym w Przemyślu.

Wiedma, czyli kobieta, która wie - spotkanie autorskie

22 października w bibliotece szkolnej młodzież klasy 3 b spotkała się z panią Moniką Maciewicz, autorką książki „Wiedma”. Jest to powieść fantasy, której akcja rozgrywa w naszej okolicy, nad rzeką San. Wiedma,  główna bohaterka, wprowadza nas w świat wierzeń i obyczajów Słowian, życia rzeczywistego, pełnego mitów i baśni, a zarazem pozwalającego posiąść wiedzę, jak to onegdaj bywało w okolicy, którą zamieszkujemy.

Dzień Komisji Edukacji Narodowej w II LO

W dniu 12.10.2018r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Nasi uczniowie pod okiem pani Ewy Pilip i pani Ewy Zabawskiej przygotowali program artystyczny z tej okazji.

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego

2 października z okazji Narodowego Czytania „Przedwiośnia” odbył się w naszej szkole Konkurs Pięknego Czytania, w którym wzięli udział uczniowie klasy 1b, 1c i 2b. Zwyciężyła Ewelina Śmigielska. Drugie miejsce zajęła Gabriela Jaszczyszyn , a trzecie Katarzyna Deręgowska. Przed konkursem nauczyciel języka polskiego -  pan Robert Świdnicki wygłosił wykład na temat okoliczności powstania dzieła i aktualności jego przesłania w dzisiejszych czasach.

Trzy wyjątkowe wystawy na 100-lecie Niepodległości Polski

Instytut Pamięci Narodowej z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości uruchomił projekt pod nazwą „Konwój biało-czerwony”. Już w maju tego roku w kilkunastu miastach w całym kraju zaprezentowano wystawę plenerową pt. „Ojcowie Niepodległości”, będącą jednocześnie jednym z najważniejszych projektów IPN, poświęconych upamiętnieniu tej ważnej dla wszystkich Polaków rocznicy.

Poezja to biografia emocjonalna

Takie i inne próby określenia, czym jest poezja, w jaki sposób powstaje, jak zaczyna żyć swoim własnym życiem niezależnie od intencji autora – to problemy, które były głównym tematem podczas spotkania młodzieży z poetami: Anną Piwkowską, Józefem Baranem i Tomaszem Jastrunem.

"Usłyszcie mój krzyk. Rzecz o Ryszardzie Siwcu"

13 września klasa IIb pod opieką pań Katarzyny Styś oraz Ewy Miśkowicz-Cichockiej udała się na
spotkanie pt. "Usłyszcie mój krzyk. Rzecz o Ryszardzie Siwcu", które było inauguracją projektu
"Przystanek Historia Przemyśl” (organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej wraz  z Muzeum