kultura

II Szkolny Konkurs „Zostań Gwiazdą Literatury z Gwiazdką” rozstrzygnięty

10 kwietnia odbył się II Szkolny Konkurs Czytelniczy „Zostań Gwiazdą Literatury z Gwiazdką” przygotowany przez bibliotekę we współpracy z nauczycielami języka polskiego. W konkursie, mającym na celu sprawdzenie znajomości  lektur, wzięło udział 7 dwuosobowych drużyn z klas drugich:
Jakub Partyka i Jakub Radochońsk i - 2a
Paulina Sałak i Paulina Karszyń  - 2b
Marta Piotrowicz i Anna Szkulska – 2c
Aleksandra Opacka i Bartłomiej Haszczyn – 2d
Małgorzata Blecharczyk i Erwin Grzegorzak – 2e
Szymon Prusak i Wiktor Słaby – 2f

Zwycięstwo w Konkursie Antycznym

Gabriela Dec, Jacek Hayder i Jakub Daraż z klasy 3e zostali laureatami 1 miejsca IX edycji Podkarpackiego Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Kulturze Antycznej „Non scholae, sed vitae discimus”. Finał odbył się 15 marca w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego. W końcowej rywalizacji uczestniczyło 8 najlepszych trzyosobowych drużyn, zakwalifikowanych po dwuetapowych eliminacjach pisemnych.

Wyjątkowy koncert z okazji DNIA KOBIET za nami

Koncert z okazji Dnia Kobiet przygotowany przez II LO we współpracy z Przemyskim Centrum Kultury i Nauki ZAMEK oraz Teatrem S.A.N. za nami. Na scenie młodzież zaprezentowała się wyśmienicie. Ukłony w stronę waszych talentów. Wielkie brawa i podziękowania należą się również waszym nauczycielom muzyki, śpiewu i instrumentu. To Oni przygotowują Was do występów, a My w szkole ogólnokształcącej możemy promować Wasze umiejętności.

Sukces w konkursie Pawie Pióro

Oliwia Taworska została laureatką III. miejsca XVI edycji  Ogólnopolskiego  Konkursu  Literackiego „Pawie Pióro” organizowanego przez Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza w Krakowie. Opiekunem uczennicy jest pani Małgorzata Wilgucka.

Koncert, koncert, koncert! 9 marca godzina 18.00

9 marca 2018 r. o godzinie 18.00 na Zamku Kazimierzowskim odbędzie się Koncert z okazji Dnia Kobiet w wykonaniu młodzieży II Liceum Ogólnokształcącego, Gimnazjum MORAWA oraz zespołów Młodzieżowego Domu Kultury w Przemyślu. To doskonała okazja aby zaprezentować talenty przemyskiej młodzieży, a wszystkim Paniom i miłośnikom muzyki umilić piątkowy wieczór.Zaprezentowana zostanie również miniatura teatralna pt. "Praktyczna Pani". Wstęp wolny. Do zobaczenia!

Półfinał Konkursu Antycznego

16 stycznia dwie trzyosobowe drużyny pod opieką pani Małgorzaty Wilguckiej reprezentowały po raz kolejny II LO w półfinale IX Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Kulturze Antycznej „Non scholae, sed vitae discimus”. Konkurs organizuje VI LO w Rzeszowie we współpracy z Zakładem Historii Starożytnej i Orientalistyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, pod Honorowym Patronatem Rektora UR oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

V Edycja Olimpiady Solidarności

28 listopada odbył się etap szkolny V edycji Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii. Konkurs adresowany jest wyłącznie do uczniów klas II szkól średnich W tym roku wzięła w nim udział Emilia Bugira z klasy 2 b. Do konkursu zgłosiło się ponad 500. szkół z całej Polski.

"Warszawa wczoraj i dziś"

W 99 rocznicę odzyskania niepodległości uczniowie klas 3a, 3f, 1d liceum i 2a, 2b gimnazjum „Morawa” uczestniczyli w lekcji bibliotecznej na temat "Warszawa wczoraj i dziś". Młodzież zapoznała się z geostrategicznym położeniem stolicy i jego wpływem na historię miasta, wysłuchała legend i obejrzała fragmenty filmów „Warszawa 1935” i „Miasto ruin”. Lekcji towarzyszyła wystawa książek o Warszawie z księgozbioru szkoły. Podsumowaniem spotkania był quiz o zabytkach stolicy i możliwość smakowania Ptasiego Mleczka z Wedla, najstarszej fabryki czekolady w Polsce.

Konkurs Wiedzy o Kulturze Antycznej

W piątek, 10 listopada, odbył się pierwszy, szkolny etap IX Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Kulturze Antycznej Non scholae, sed vitae discimus”. Konkurs organizuje VI LO w Rzeszowie we współpracy z Zakładem Historii Starożytnej i Orientalistyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, pod Honorowym Patronatem Rektora UR oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

„Wesele” w II LO

We wrześniu odbyło się w II LO szkolne czytanie fragmentów „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Krótki happening wpisał się w Narodowe Czytanie 2017, w którym młodopolski utwór został lekturą roku. Na lekturę Narodowego Czytania można było głosować od 23 stycznia do 15 lutego. Do wyboru były cztery utwory: "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego, "Beniowski" Juliusza Słowackiego i "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Oddano łącznie blisko 37 tys.