kultura

Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

W tym roku w naszej szkole odbyły się wyjątkowe jasełka. Nie zabrakło latających aniołów, pasterzy, trzech króli, świętej rodziny oraz rodzącego się świętego dzieciątka. Wszystko to z pięknymi polskimi kolędami w tle.
Zapraszamy do obejrzenia tego magicznego bożonarodzeniowego wydarzenia!

Wszystkim Rodzicom, Uczniom, Absolwentom i Przyjaciołom naszej szkoły

życzymy

Wyjątkowe jasełka!

W dniu 18.12.2018 r., uczniowie klasy 2 d pod opieką Pani Dyrektor Agaty Trzpis i Pani Anny Krawczyk wybrali się do Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Przemyślu na bożonarodzeniowy spektakl w wykonaniu podopiecznych Ośrodka. Jasełka te były wyjątkowe. Niepowtarzalność przedstawienia polegała na połączeniu historii narodzenia Jezusa z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Nie brakowało elementów humorystycznych, które w doskonały sposób wprowadzały oglądających w świąteczny nastrój.

Pomaganie jest ważne

5 grudnia 2018 roku uczniowie klasy 2 d wraz z nauczycielami po raz kolejny udali się w odwiedziny do dzieci głuchych i niedosłyszących w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Przemyślu. Najpierw przyszedł czas na wspólny śpiew, któremu przewodniczył ks. Krzysztof Żyła, przy czym nie brakowało spontanicznych reakcji najmłodszych, co spowodowało uśmiechy na twarzach wszystkich zebranych. Następnie została przedstawiona bajka w technice kamishibai przez uczennice klasy medialnej realizujące projekt "Książki Dobrego Serca".

Młodzież z Izraela po raz siódmy w odwiedziła II LO

Już po raz siódmy grupa młodzieży z Izraela, uczniów technikum Ort Gevatayim nieopodal Tel Awiwu, wraz z opiekunami (łącznie 120 osób) odwiedziła 16 listopadanasze liceum.  Goście przyjechali ogodzinie 10. Zostali powitani przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego oraz Panią Wicedyrektor Agatę Trzpis ,a także licznie zgromadzoną grupę młodzieży z naszej szkoły. Wizyta zaczęła się od krótkiego przywitania przez dyrektorów obu szkół, po czym nastąpiła część artystyczna.

Lustrem historii jest literatura

13 listopada z okazji obchodów 100.lecia odzyskania przez Polskę niepodległości młodzież Gimnazjum „Morawa” (3a, 3b) i naszej szkoły ( 1a, 1b, 1c, 1d, 2a, 2c, 2f, 3b, 3c, 3d, 3e) miała okazję wysłuchać wykładu pani  dr Małgorzaty Wilguckiej  „Bądź wierny Idź – literackie drogi do niepodległości”, połączonego z prezentacją multimedialną. Spotkanie odbywało się na kilku lekcjach z udziałem dyrekcji II LO – panem Mariuszem Zamirskim, panią Agatą Trzpis, dyrekcji Gimnazjum – panią Izabelą Gorczak oraz nauczycieli.

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie... "Dziady: Noc Pierwsza" Teatru Wierszalin

W ostatni poniedziałek, 29 października 2018 r. nasza grupa teatralna z II LO, pod opieką Pana Rafała Paśko, miała okazję obejrzeć spektakl teatralny pt. "Dziady: Noc Pierwsza" zaprezentowany przez Teatr Wierszalin. Spektakl jest częścią projektu Teatr Polska, którego celem jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. "Dziady: Noc Pierwsza" obejrzeliśmy w centrum Kulturalnym w Przemyślu.

Wiedma, czyli kobieta, która wie - spotkanie autorskie

22 października w bibliotece szkolnej młodzież klasy 3 b spotkała się z panią Moniką Maciewicz, autorką książki „Wiedma”. Jest to powieść fantasy, której akcja rozgrywa w naszej okolicy, nad rzeką San. Wiedma,  główna bohaterka, wprowadza nas w świat wierzeń i obyczajów Słowian, życia rzeczywistego, pełnego mitów i baśni, a zarazem pozwalającego posiąść wiedzę, jak to onegdaj bywało w okolicy, którą zamieszkujemy.

Dzień Komisji Edukacji Narodowej w II LO

W dniu 12.10.2018r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Nasi uczniowie pod okiem pani Ewy Pilip i pani Ewy Zabawskiej przygotowali program artystyczny z tej okazji.

Trzy wyjątkowe wystawy na 100-lecie Niepodległości Polski

Instytut Pamięci Narodowej z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości uruchomił projekt pod nazwą „Konwój biało-czerwony”. Już w maju tego roku w kilkunastu miastach w całym kraju zaprezentowano wystawę plenerową pt. „Ojcowie Niepodległości”, będącą jednocześnie jednym z najważniejszych projektów IPN, poświęconych upamiętnieniu tej ważnej dla wszystkich Polaków rocznicy.

Poezja to biografia emocjonalna

Takie i inne próby określenia, czym jest poezja, w jaki sposób powstaje, jak zaczyna żyć swoim własnym życiem niezależnie od intencji autora – to problemy, które były głównym tematem podczas spotkania młodzieży z poetami: Anną Piwkowską, Józefem Baranem i Tomaszem Jastrunem.