kultura

V Edycja Olimpiady Solidarności

28 listopada odbył się etap szkolny V edycji Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii. Konkurs adresowany jest wyłącznie do uczniów klas II szkól średnich W tym roku wzięła w nim udział Emilia Bugira z klasy 2 b. Do konkursu zgłosiło się ponad 500. szkół z całej Polski.

"Warszawa wczoraj i dziś"

W 99 rocznicę odzyskania niepodległości uczniowie klas 3a, 3f, 1d liceum i 2a, 2b gimnazjum „Morawa” uczestniczyli w lekcji bibliotecznej na temat "Warszawa wczoraj i dziś". Młodzież zapoznała się z geostrategicznym położeniem stolicy i jego wpływem na historię miasta, wysłuchała legend i obejrzała fragmenty filmów „Warszawa 1935” i „Miasto ruin”. Lekcji towarzyszyła wystawa książek o Warszawie z księgozbioru szkoły. Podsumowaniem spotkania był quiz o zabytkach stolicy i możliwość smakowania Ptasiego Mleczka z Wedla, najstarszej fabryki czekolady w Polsce.

Konkurs Wiedzy o Kulturze Antycznej

W piątek, 10 listopada, odbył się pierwszy, szkolny etap IX Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Kulturze Antycznej Non scholae, sed vitae discimus”. Konkurs organizuje VI LO w Rzeszowie we współpracy z Zakładem Historii Starożytnej i Orientalistyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, pod Honorowym Patronatem Rektora UR oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

„Wesele” w II LO

We wrześniu odbyło się w II LO szkolne czytanie fragmentów „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Krótki happening wpisał się w Narodowe Czytanie 2017, w którym młodopolski utwór został lekturą roku. Na lekturę Narodowego Czytania można było głosować od 23 stycznia do 15 lutego. Do wyboru były cztery utwory: "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego, "Beniowski" Juliusza Słowackiego i "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Oddano łącznie blisko 37 tys.

My Słowianie

12 maja w bibliotece szkolnej Pani Monika Maciewicz opowiadała uczniom klasy 1b Liceum i 2a Gimnazjum „Morawa” o historii, symbolach i wierzeniach Słowian. Spotkanie było połączone z czytaniem legend słowiańskich, wystawą książek z księgozbioru szkoły o tej tematyce i prezentacją zakładek z motywami słowiańskimi wykonanych przez uczniów Gimnazjum „Morawa”.

Wiosenne sukcesy literackie II LO

Oliwia Taworska zajęła I. miejsce, Gabriel Szpunar II. a pani Małgorzata Wilgucka otrzymała najwyższą nagrodę - Grand Prix Wiosennego Konkursu na recenzję pod hasłem "CZYTAM. OCZYWIŚCIE!” zorganizowanego przez Przemyską Bibliotekę Publiczną. Cele konkursu to rekomendowanie dobrej literatury i rozwijanie czytelnictwa, promowanie talentów literackich, oraz aktywizowanie społeczności lokalnej.

„Zostań Gwiazdą Literatury z gwiazdką”

19 grudnia odbyło się rozdanie nagród uczestnikom I Szkolnego Konkursu Czytelniczego „Zostań Gwiazdą Literatury z gwiazdką”, przygotowanego  przez bibliotekę we współpracy z nauczycielami  j. polskiego i Samorządem Uczniowskim. W  konkursie wzięło udział 6 dwuosobowych drużyn z klas 2c, 2e, 2f, 3e, 3g. Laureatami zostali Daniel Buczek i Jakub Daraż z klasy 2e. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe, pamiątkowe dyplomy i słodycze.

Klasy 1e i 1d w Archiwum Państwowym

28 października i 4 listopada  biblioteka szkolna zorganizowała wyjście uczniów do Archiwum Państwowego w Przemyślu. Młodzież uczestniczyła w lekcjach archiwalnych, na których miała możliwość poznania zasad prowadzenia badań genealogicznych oraz posłuchania wykładu na temat Twierdzy Przemyśl w XIX i XX wieku. Lekcje prowadzili pracownicy Archiwum: mgr Magdalena Ciżman i dr Maciej Dalecki.

Książka z dedykacją

Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza na wystawę „Książka z dedykacją”.

Wystawa prezentuje książki  z ciekawymi  dedykacjami znanych absolwentów, pisarzy i polityków, użyczone przez uczniów i nauczycieli.

Kamishibai - uczestniczymy w projekcie "Teatr ze Skrzynki" Podkarpackiej Edukacji Kulturowej

Miło nam poinformować, że nasza szkoła jest partnerem w projekcie Bardzo Młoda Kultura Podkarpacka Edukacja Kulturowa. Projekt obejmuje warsztaty oraz edukację z zakresu teatru obrazkowego kamishibai wywodzącego się z Japonii. Całość zwieńczy festiwal, podczas którego uczestnicy zaprezentują wypracowane formy kamishibai. O przedsięwzięciu można przeczytać na stronie www.opowiadajzkamishibai.wordpress.com. Koordynatorem jest Centrum Kulturalne z Przemyśla. Finał projektu odbędzie się w październiku.