kultura

Lustrem historii jest literatura

13 listopada z okazji obchodów 100.lecia odzyskania przez Polskę niepodległości młodzież Gimnazjum „Morawa” (3a, 3b) i naszej szkoły ( 1a, 1b, 1c, 1d, 2a, 2c, 2f, 3b, 3c, 3d, 3e) miała okazję wysłuchać wykładu pani  dr Małgorzaty Wilguckiej  „Bądź wierny Idź – literackie drogi do niepodległości”, połączonego z prezentacją multimedialną. Spotkanie odbywało się na kilku lekcjach z udziałem dyrekcji II LO – panem Mariuszem Zamirskim, panią Agatą Trzpis, dyrekcji Gimnazjum – panią Izabelą Gorczak oraz nauczycieli.

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie... "Dziady: Noc Pierwsza" Teatru Wierszalin

W ostatni poniedziałek, 29 października 2018 r. nasza grupa teatralna z II LO, pod opieką Pana Rafała Paśko, miała okazję obejrzeć spektakl teatralny pt. "Dziady: Noc Pierwsza" zaprezentowany przez Teatr Wierszalin. Spektakl jest częścią projektu Teatr Polska, którego celem jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. "Dziady: Noc Pierwsza" obejrzeliśmy w centrum Kulturalnym w Przemyślu.

Wiedma, czyli kobieta, która wie - spotkanie autorskie

22 października w bibliotece szkolnej młodzież klasy 3 b spotkała się z panią Moniką Maciewicz, autorką książki „Wiedma”. Jest to powieść fantasy, której akcja rozgrywa w naszej okolicy, nad rzeką San. Wiedma,  główna bohaterka, wprowadza nas w świat wierzeń i obyczajów Słowian, życia rzeczywistego, pełnego mitów i baśni, a zarazem pozwalającego posiąść wiedzę, jak to onegdaj bywało w okolicy, którą zamieszkujemy.

Dzień Komisji Edukacji Narodowej w II LO

W dniu 12.10.2018r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Nasi uczniowie pod okiem pani Ewy Pilip i pani Ewy Zabawskiej przygotowali program artystyczny z tej okazji.

Trzy wyjątkowe wystawy na 100-lecie Niepodległości Polski

Instytut Pamięci Narodowej z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości uruchomił projekt pod nazwą „Konwój biało-czerwony”. Już w maju tego roku w kilkunastu miastach w całym kraju zaprezentowano wystawę plenerową pt. „Ojcowie Niepodległości”, będącą jednocześnie jednym z najważniejszych projektów IPN, poświęconych upamiętnieniu tej ważnej dla wszystkich Polaków rocznicy.

Poezja to biografia emocjonalna

Takie i inne próby określenia, czym jest poezja, w jaki sposób powstaje, jak zaczyna żyć swoim własnym życiem niezależnie od intencji autora – to problemy, które były głównym tematem podczas spotkania młodzieży z poetami: Anną Piwkowską, Józefem Baranem i Tomaszem Jastrunem.

"Usłyszcie mój krzyk. Rzecz o Ryszardzie Siwcu"

13 września klasa IIb pod opieką pań Katarzyny Styś oraz Ewy Miśkowicz-Cichockiej udała się na
spotkanie pt. "Usłyszcie mój krzyk. Rzecz o Ryszardzie Siwcu", które było inauguracją projektu
"Przystanek Historia Przemyśl” (organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej wraz  z Muzeum
Narodowym Ziemi Przemyskiej). Na miejscu wysłuchano kilku słów na temat projektu oraz Ryszarda
Siwca, a później odbyła się projekcja filmu. Po wszystkim można było otrzymać książkę pt. "Żywe

Erasmus+ - Kurs językowy w Cambridge

W ramach mobilności przewidzianej w projekcie Erasmus+ w dniach 23.07.2018-3.08.2018 nauczycielki II LO Bożena Bobrowicz, Aleksandra Dombrowska oraz Katarzyna Safianik uczestniczyły w General English Course w szkole Language Studies International w Cambridge. Na podstawie diagnozującego testu szkoła dobrała odpowiedni poziom kursu zakończonego otrzymaniem certyfikatów Level B1 i B2.

Lekcja europejska w plenerze

7 czerwca na Starym Mieście w Przemyślu odbyła się lekcja otwarta w na podstawie scenariusza nagrodzonego przez warszawskie Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce w Ogólnopolskim Konkursie dla nauczycieli „Temat: Europa”, organizowanym z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich. Nagrodą był studyjny wyjazd do Brukseli oraz opublikowanie scenariusza na stronach Komisji Europejskiej.

II LO na Festiwalu Kina Niezależnego CK OFF

To niesamowite uczucie zobaczyć swoje filmy na dużym, kinowym ekranie. Filmy Kai Figlarskiej i Adriana Bednarczyka (2b) zobaczyliśmy w piątek na pokazie retrospektywnym Festiwalu Kina Niezależnego CK OFF. To już 12 edycja imprezy, podczas której można zobaczyć świetne filmy niezależne w różnych kategoriach: animacja, dokument i fabuła. To również doskonała okazja aby porozmawiać z Twórcami na filmowe tematy. Spotkaliśmy się z reżyserem Kacprem Anuszewskim, a na festiwalowej ściance zrobiliśmy pamiątkowe selfie. Nie możemy doczekać się kolejnej edycji!