kultura

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Lekcja w plenerze.

„Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie” - pisał do czytelników Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”. Często bowiem bywa tak, że nie dostrzegamy, jakie wartości kryją się w kulturze naszej ojczyzny czy naszego regionu.

Krzysztof Gudzelak w Senacie RP!

Pani Małgorzata Wilgucka została laureatką ogólnopolskiego konkursu Wydziału Nauk Społecznych Instytutu Pedagogiki Katedry Dydaktyki i Edukacji Szkolnej KUL w Lublinie na biografie uczniów – wzorów godnych naśladowania. Bohaterem nagrodzonego tekstu jest niepełnosprawny uczeń II LO, Krzysztof Gudzelak. Jego biografia zatytułowana „Syzyf szczęśliwy” ukaże się już niedługo w publikacji zbiorowej. To czwarta edycja Konkursu adresowanego do nauczycieli, wychowawców i opiekunów organizacji szkolnych.

Wielka Przestrzeń czyli Juliusz Słowacki w 3D

W Przemyskiej Bibliotece Pedagogicznej 27 marca miał miejsce kolejny już wykład literacki, który przygotowała pani Małgorzata Wilgucka we współpracy z uczniami II LO i Gimnazjum Morawa. Wykład był jedną z trzech prelekcji związanych z trójcą narodowych wieszczów – 220. rocznicą śmierci Adama Mickiewicza,  170. Juliusza Słowackiego i 160. Zygmunta Krasińskiego. Tematem prelekcji nauczyciela naszej szkoły był Juliusz Słowacki w odsłonach życia literackiego, prywatnego a także recepcja jego twórczości.

Dwusetne urodziny Stanisława Moniuszki

25 marca uczniowie klas: 1b, 1c, 1d, 1e, 2a oraz 3a i 3b Gimnazjum „Morawa” wraz z nauczycielami uczestniczyli w lekcji poświęconej Stanisławowi Moniuszce, który uchwałą Sejmu RP jest patronem 2019 roku. Stanisław Moniuszko był kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem, organistą, autorem 268 pieśni, operetek, baletów i oper. Najsłynniejsze dzieła „Halka” i „Straszny dwór” dały mu miano twórcy opery narodowej.

Laureatki II miejsca Olimpiady Wiedzy o Rodzinie prezentują się w Rzeszowie

22 marca o godz. 11.00 w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie odbyło się podsumowanie etapu wojewódzkiego Olimpiady Wiedzy o Rodzinie. Zespół II LO w składzie: Zuzanna Bacza i Agnieszka Bąk z klasy 1 e zajął II miejsce na etapie wojewódzkim. Do półfinału zakwalifikowano tylko 4 zespoły na 113 z całego Podkarpacia.

Zapraszamy na warsztaty z Teatroteki Szkolnej.

Zapraszamy nauczycieli, bibliotekarzy, pedagogów, instruktorów teatralnych, osoby prowadzące kółka teatralne do udziału w bezpłatnych warsztatach: Jak wykorzystać pedagogikę teatru w szkole? Warsztaty odbędą się 28 marca 2019 r. w II LO im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu w godzinach: 15.00 - 18.00. Zajęcia prowadzą pracownicy Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Zgłoszenia na warsztaty proszę przesyłać do 18 marca 2019 r.

Półfinał Olimpiady Wiedzy o Rodzinie

28 lutego odbył się etap wojewódzki  Olimpiady Wiedzy o Rodzinie. Z ponad 70. drużyn z Podkarpacia zakwalifikowały się do tej części konkursu cztery zespoły, wśród nich z II LO – Zuzanna Bacza i Agnieszka Bąk z klasy 1e.

Uczennice przygotowały prezentację multimedialną na temat „Życie rodziców – księga, z której uczą się dzieci” oraz odpowiadały na pytania z wybranego zakresu z biblografii przedmiotu. W półfinale zajęły II. miejsce!

Konkurs literacki "Są gdzieś okna, które płoną cały czas"

Zapraszamy do udziału w konkursie literackim "Są gdzieś okna, które płoną cały czas". Wystarczy napisać esej, reportaż lub opowiadanie, w którym poruszy się tematykę związaną z niepełnosprawnością, np. problemami, z którymi muszą się mierzyć osoby niepełnosprawne, ich oczekiwaniami, relacjami społecznymi, rozumieniem empatii.

„Zostań Gwiazdą Literatury z Gwiazdką” po raz trzeci

30 stycznia odbył się III szkolny konkurs czytelniczy „Zostań Gwiazdą Literatury z Gwiazdką” przygotowany przez bibliotekę we współpracy z nauczycielami języka polskiego. W konkursie, mającym na celu sprawdzenie znajomości lektur, wzięło udział 5 dwuosobowych drużyn z klas drugich. Laureatkami zostały Gabriela Grzegorzak i Paulina Smuczek – reprezentantki klasy 2e. Uczennice otrzymały nagrody książkowe. Wszystkich uczestników nagrodzono pamiątkowymi dyplomami i słodyczami. Gratulujemy.

Półfinał Konkursu Wiedzy o Kulturze Antycznej

29.01 w Rzeszowie odbył się półfinał X Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Kulturze  Antycznej. Wzięło w nim udział 40. drużyn z Podkarpacia, w tym dwa zespoły z II LO: z klasy 2e – Karolina Basista, Weronika Wańczowska i Oliwia Zawilińska, z klasy 1 e – Zuzanna Bacza, Gabriela Kić i Gabriela Sierota. Zadaniem uczestników było napisanie reportażu o starożytnym Rzymie. Gratulujemy półfinału i życzymy dalszych sukcesów!