kultura

Lekcja europejska w plenerze

7 czerwca na Starym Mieście w Przemyślu odbyła się lekcja otwarta w na podstawie scenariusza nagrodzonego przez warszawskie Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce w Ogólnopolskim Konkursie dla nauczycieli „Temat: Europa”, organizowanym z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich. Nagrodą był studyjny wyjazd do Brukseli oraz opublikowanie scenariusza na stronach Komisji Europejskiej.

II LO na Festiwalu Kina Niezależnego CK OFF

To niesamowite uczucie zobaczyć swoje filmy na dużym, kinowym ekranie. Filmy Kai Figlarskiej i Adriana Bednarczyka (2b) zobaczyliśmy w piątek na pokazie retrospektywnym Festiwalu Kina Niezależnego CK OFF. To już 12 edycja imprezy, podczas której można zobaczyć świetne filmy niezależne w różnych kategoriach: animacja, dokument i fabuła. To również doskonała okazja aby porozmawiać z Twórcami na filmowe tematy. Spotkaliśmy się z reżyserem Kacprem Anuszewskim, a na festiwalowej ściance zrobiliśmy pamiątkowe selfie. Nie możemy doczekać się kolejnej edycji!

Wyjazd do Rzeszowa na spektakl teatru tańca

21 maja, międzyklasowa grupa uczniów z naszej szkoły, odwiedziła Teatr Maska w Rzeszowie. Oglądnęliśmy wyjątkowy spektakl teatru tańca pt. „Ogrody Przyjemności” w reżyserii i choreografii Marty Bury.  Ten niełatwy obraz sceniczny każdy z nas odebrał w inny sposób, a dyskusje po spektaklu były bardzo ożywione.

Wyróżnienie w konkursie recytatorskim „Horyzont słowa” dla uczennicy klasy 1b Magdaleny Feduniewicz

8 maja 2018 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbył się Konkurs Recytatorski dla Dzieci i Młodzieży „Horyzont słowa”. Jego celem było przybliżenie uczniom wartościowej literatury oraz zapoznanie ich z tekstami poetyckimi, powstałymi na przestrzeni wieków zarówno w literaturze polskiej, jak i światowej.

II Szkolny Konkurs „Zostań Gwiazdą Literatury z Gwiazdką” rozstrzygnięty

10 kwietnia odbył się II Szkolny Konkurs Czytelniczy „Zostań Gwiazdą Literatury z Gwiazdką” przygotowany przez bibliotekę we współpracy z nauczycielami języka polskiego. W konkursie, mającym na celu sprawdzenie znajomości  lektur, wzięło udział 7 dwuosobowych drużyn z klas drugich:
Jakub Partyka i Jakub Radochońsk i - 2a
Paulina Sałak i Paulina Karszyń  - 2b
Marta Piotrowicz i Anna Szkulska – 2c
Aleksandra Opacka i Bartłomiej Haszczyn – 2d
Małgorzata Blecharczyk i Erwin Grzegorzak – 2e
Szymon Prusak i Wiktor Słaby – 2f

Zwycięstwo w Konkursie Antycznym

Gabriela Dec, Jacek Hayder i Jakub Daraż z klasy 3e zostali laureatami 1 miejsca IX edycji Podkarpackiego Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Kulturze Antycznej „Non scholae, sed vitae discimus”. Finał odbył się 15 marca w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego. W końcowej rywalizacji uczestniczyło 8 najlepszych trzyosobowych drużyn, zakwalifikowanych po dwuetapowych eliminacjach pisemnych.

Wyjątkowy koncert z okazji DNIA KOBIET za nami

Koncert z okazji Dnia Kobiet przygotowany przez II LO we współpracy z Przemyskim Centrum Kultury i Nauki ZAMEK oraz Teatrem S.A.N. za nami. Na scenie młodzież zaprezentowała się wyśmienicie. Ukłony w stronę waszych talentów. Wielkie brawa i podziękowania należą się również waszym nauczycielom muzyki, śpiewu i instrumentu. To Oni przygotowują Was do występów, a My w szkole ogólnokształcącej możemy promować Wasze umiejętności.

Sukces w konkursie Pawie Pióro

Oliwia Taworska została laureatką III. miejsca XVI edycji  Ogólnopolskiego  Konkursu  Literackiego „Pawie Pióro” organizowanego przez Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza w Krakowie. Opiekunem uczennicy jest pani Małgorzata Wilgucka.

Koncert, koncert, koncert! 9 marca godzina 18.00

9 marca 2018 r. o godzinie 18.00 na Zamku Kazimierzowskim odbędzie się Koncert z okazji Dnia Kobiet w wykonaniu młodzieży II Liceum Ogólnokształcącego, Gimnazjum MORAWA oraz zespołów Młodzieżowego Domu Kultury w Przemyślu. To doskonała okazja aby zaprezentować talenty przemyskiej młodzieży, a wszystkim Paniom i miłośnikom muzyki umilić piątkowy wieczór.Zaprezentowana zostanie również miniatura teatralna pt. "Praktyczna Pani". Wstęp wolny. Do zobaczenia!

Półfinał Konkursu Antycznego

16 stycznia dwie trzyosobowe drużyny pod opieką pani Małgorzaty Wilguckiej reprezentowały po raz kolejny II LO w półfinale IX Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Kulturze Antycznej „Non scholae, sed vitae discimus”. Konkurs organizuje VI LO w Rzeszowie we współpracy z Zakładem Historii Starożytnej i Orientalistyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, pod Honorowym Patronatem Rektora UR oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty.