Polsko-niemiecki projekt na wyspie Usedom (Niemcy)

Od 3 do 8 września 2006 r. uczniowie II LO im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu i Goerdeler-Gymnasium w Paderborn realizowali wspólnie projekt: "Pojednanie nad grobami - Praca dla Pokoju" pod kierunkiem nauczycieli Beate Nieke, Manfreda Joachima, Elżbiety Malczyńskiej i Ewy Godzień.

Miejscem spotkania obu grup była miejscowość Kamminke na wyspie Uznam, tuż za polską granicą w Ośrodku Spotkań Młodzieży Golm.

Celem spotkania było wzajemne poznanie się, wspólne spędzenie wolnego czasu, zwiedzanie cmentarzy wojennych i miejsc pamięci. Głównym tematem projektu była konfrontacja z historycznymi, geograficznymi, kulturowymi oraz politycznymi aspektami stosunków polsko-niemieckich. Młodzież miała okazję prześledzić wojenne losy poszczególnych osób, wysłuchać relacji świadków, zwiedzić np. takie miejscowości jak Świnoujście i Peenemünde.

Do atrakcji należały m.in. wycieczka statkiem z niemieckiej nadmorskiej miejscowości Ahlbeck do Świnoujścia, wspólne zabawy i gry sportowe, wieczorna degustacja potraw regionalnej kuchni na molo, wspólne grilowanie oraz długie wieczorki integracyjne. Projekt ten był kontynuacją wspólnych działań rozpoczętych podczas wymiany szkolnej w Przemyślu, w czerwcu 2006 r.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie www.jbs-golm.de

Ewa Godzień