projekty

Kształcimy obywateli zjednoczonej Europy

W roku szkolnym 2017/2018 grupa nauczycieli naszego liceum podjęła szereg działań, w wyniku których szkoła zakwalifikowała się do udziału w projekcie Erasmus + „Mobilność kadry Edukacji Szkolnej”. W ramach projektu 16 nauczycieli II LO weźmie udział w zagranicznych kursach metodycznych, metodyczno-językowych, językowych i specjalistycznych.

Najważniejsze cele, które szkoła pragnie osiągnąć w wyniku realizacji projektu Erasmus+ to:

Lekcja europejska w plenerze

7 czerwca na Starym Mieście w Przemyślu odbyła się lekcja otwarta w na podstawie scenariusza nagrodzonego przez warszawskie Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce w Ogólnopolskim Konkursie dla nauczycieli „Temat: Europa”, organizowanym z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich. Nagrodą był studyjny wyjazd do Brukseli oraz opublikowanie scenariusza na stronach Komisji Europejskiej.

25 lat współpracy partnerskiej II LO i Gimnazjum im. Goerdelera w Paderborn

W dniach 25.09-04.10.2017r. młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego im. prof. K. Morawskiego wraz z nauczycielami oraz dyrektorem szkoły panem Mariuszem Zamirskim uczestniczyła w wyjątkowej wymianie ze szkołą partnerską w Paderborn, Gimnazjum im. Goerdelera.

Coroczna wymiana młodzieży była okazją do podsumowania współpracy i partnerstwa szkół, która trwa już od 25 lat, a zainicjował ją dyrektor II LO śp. Pan August Partyński.

Jubileusz partnerstwa szkół zbiegł się również z jubileuszem 50-lecia szkoły Gimnazjum im. Goerdelera w Paderborn. Uroczyste obchody obydwu jubileuszy miały miejsce w auli szkolnej gimnazjum. Obecni podczas uroczystości byli przedstawiciele władz miasta Paderborn, przedstawiciele departamentów edukacji, rodzice, nauczyciele i absolwenci. Nie zabrakło również udziału i występu uczniów. Wspaniale zaprezentował się szkolny Bigband, w którym zagrali nie tylko uczniowie ale też nauczyciele szkoły. Atrakcyjne pokazy chemiczne przerywane były co chwilę gromkimi brawami, a występ sportowy z akrobatyki pokazał, że uczniowie Gimnazjum im. Goerdelera mają wielki potencjał.

Wywiad z Markiem Pukasem - uczestnikiem programu Master Chef

4 stycznia w II Liceum Ogólnokształcącym odbyły się pokazy kulinarne w wykonaniu Marka Pukasa - uczestnika programu Master Chef. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z młodym kucharzem.

Dzień Edukacji Narodowej

W ubiegły czwartek - 13 października - z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, na której uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego wraz z uczniami Gimnazjum Morawa złożyli liczne podziękowania w stronę nauczycieli. Głosy zabrali dyrektorzy obu szkół Dyrektor II LO, Pan Mariusz Zamirski oraz Dyrektor Gimnazjum Morawa, Pani Grażyna Nizińska.

Wybory na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego II LO

Za nami wybory do Samorządu Uczniowskiego II LO. Gratulujemy uczniowi Jakubowi Darażowi zwycięstwa i trzymamy kciuki za realizację celów w ciągu najbliższego roku szkolnego. Zapraszamy do oglądnięcia relacji filmowej z dnia wyborów, którą przygotował Adrian Bednarczyk z klasy 1b (medialnej).

Rafał  Paśko

Kamishibai - uczestniczymy w projekcie "Teatr ze Skrzynki" Podkarpackiej Edukacji Kulturowej

Miło nam poinformować, że nasza szkoła jest partnerem w projekcie Bardzo Młoda Kultura Podkarpacka Edukacja Kulturowa. Projekt obejmuje warsztaty oraz edukację z zakresu teatru obrazkowego kamishibai wywodzącego się z Japonii. Całość zwieńczy festiwal, podczas którego uczestnicy zaprezentują wypracowane formy kamishibai. O przedsięwzięciu można przeczytać na stronie www.opowiadajzkamishibai.wordpress.com. Koordynatorem jest Centrum Kulturalne z Przemyśla. Finał projektu odbędzie się w październiku.

II LO w prestiżowym rankingu

Miło nam poinformować, że nasza szkoła zaistniała w rankingu, w ramach Olimpiady "Zwolnienie z Teorii". W roku szkolnym 2015/16 ponad 11 tysięcy uczniów z 1109 szkół ponadgimnazjalnych zainicjowało swój autorski projekt społeczny w pierwszej praktycznej i zespołowej olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”. Nasza szkoła zajęła 148 miejsce w wąskim, elitarnym gronie finalistów. Uczniowie ukończyli łącznie 506 projektów, które przyniosły korzyść ponad 5 mln Polaków.

"Artystyczni z natury" - projekt przygotowany przez uczniów klasy medialnej

Zapraszamy do zapoznania się z projektem oraz obejrzenia jego efektu w postaci filmu na portalu tvPodkarpacka:

Sylwetka naszej szkoły wśród 1800 szkół PASCH na świecie

Nasze liceum należy od niedawna do zaszczytnego grona szkół PASCH (szkoły – Partnerzy Przyszłości/Partner der Zukunft). Stało się to za sprawą włączenia II LO do sieci szkół DSD (Deutsches Sprachdiplom).